| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Sukcesja praw i obowiązków podatkowych przy podziale spółki

Sukcesja praw i obowiązków podatkowych przy podziale spółki

Przedmiotem sukcesji spółki powstałej w wyniku podziału będą przychody i koszty nierozliczone przed dniem podziału - dotyczy to więc tych przychodów i kosztów, które nie zostały uwzględnione przy naliczeniu zaliczki na podatek dochodowy. Obowiązek uwzględnienia w rozliczeniu podatku dochodowego spółki podzielonej obejmuje więc jedynie przychody i koszty wykazane przez spółkę do dnia podziału.

Rozliczenie podatku dochodowego

Zatem w myśl przepisów, spółka ma obowiązek uwzględniać w swoim rozliczeniu podatku dochodowego za rok 2013, przychody i koszty wykazane przez wydzieloną ZCP do dnia podziału. Sukcesji na spółkę nowo zawiązaną podlegać będą natomiast przychody i koszty nierozliczone przed dniem podziału, tj. nieuwzględnione przy naliczeniu zaliczki na podatek dochodowy.

Stanowisko takie potwierdza praktyka organów podatkowych. Zostało ono zaaprobowane w innych interpretacjach indywidualnych (np. interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o sygn.  IPPB3/423-203/10-3/EB czy  IPPB3/423-46/12-2/MS).

W związku z powyższym, obowiązek uwzględnienia w swoim rozliczeniu podatku dochodowego dotyczy przychodów i kosztów wykazanych przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa do dnia podziału. Natomiast przedmiotem sukcesji na spółkę nowo powstałą będą przychody i koszty nierozliczone przed dniem podziału, tj. nieuwzględnione przy naliczeniu zaliczki na podatek dochodowy.

Źródło: indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 21 marca 2014 r. (sygn. IPTPB3/4231-23/13-4/IR)

Opracowała Magda Dubiel

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK