| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Sukcesja praw i obowiązków podatkowych przy podziale spółki

Sukcesja praw i obowiązków podatkowych przy podziale spółki

Przedmiotem sukcesji spółki powstałej w wyniku podziału będą przychody i koszty nierozliczone przed dniem podziału - dotyczy to więc tych przychodów i kosztów, które nie zostały uwzględnione przy naliczeniu zaliczki na podatek dochodowy. Obowiązek uwzględnienia w rozliczeniu podatku dochodowego spółki podzielonej obejmuje więc jedynie przychody i koszty wykazane przez spółkę do dnia podziału.

Rozliczenie podatku dochodowego

Zatem w myśl przepisów, spółka ma obowiązek uwzględniać w swoim rozliczeniu podatku dochodowego za rok 2013, przychody i koszty wykazane przez wydzieloną ZCP do dnia podziału. Sukcesji na spółkę nowo zawiązaną podlegać będą natomiast przychody i koszty nierozliczone przed dniem podziału, tj. nieuwzględnione przy naliczeniu zaliczki na podatek dochodowy.

Stanowisko takie potwierdza praktyka organów podatkowych. Zostało ono zaaprobowane w innych interpretacjach indywidualnych (np. interpretacje Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o sygn.  IPPB3/423-203/10-3/EB czy  IPPB3/423-46/12-2/MS).

W związku z powyższym, obowiązek uwzględnienia w swoim rozliczeniu podatku dochodowego dotyczy przychodów i kosztów wykazanych przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa do dnia podziału. Natomiast przedmiotem sukcesji na spółkę nowo powstałą będą przychody i koszty nierozliczone przed dniem podziału, tj. nieuwzględnione przy naliczeniu zaliczki na podatek dochodowy.

Źródło: indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 21 marca 2014 r. (sygn. IPTPB3/4231-23/13-4/IR)

Opracowała Magda Dubiel

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK