| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Zaliczki uproszczone w podatku dochodowym od osób prawnych

Zaliczki uproszczone w podatku dochodowym od osób prawnych

Wysokość zaliczki w formie uproszczonej ustala się w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu CIT-8 złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o CIT, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty. Natomiast zgodnie z art. 18 ustawy o CIT, podstawę opodatkowania stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 7 (po dokonaniu stosowanych odliczeń). 

Podstawą dla ustalenia dochodu jest osiągnięcie przez podatnika przychodu. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 2 ustawy o CIT, dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Uzyskany przez podatnika przychód oraz poniesione koszty, stanowią więc podstawę do ustalania podstawy opodatkowania a w dalszej kolejności kwoty podatku należnego (datę rozpoznania przychodu oraz potrącenia kosztu należy ustalić zgodnie z odpowiednimi przepisami ustawy o CIT ).

Jako, że podatek dochodowy jest podatkiem o tzw. otwartym sanie faktycznym – dochód powstaje cały rok podatkowy, ustawodawca zobowiązał podatników do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Jednocześnie dał im możliwość wyboru, lecz nie w każdym przypadku – opłacania zaliczek w formie uproszczonej.

Przepisy ustawy o CIT jednoznacznie wskazują, iż wysokość zaliczki w formie uproszczonej ustala się w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1 złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Wysokość kwoty zaliczki obowiązującej w roku 2014 będzie więc ustalana w oparciu o zeznanie CIT-8 za rok 2012, złożone przez podatnika w roku 2013. Podstawą do obliczenia wysokości zaliczki uproszczonej w roku 2014 będzie przy tym kwota wskazana w części F poz. 56 zeznania CIT-8 deklaracji złożonej za rok 2012. Podatnik nie ma więc możliwości przyjęcia innej podstawy do obliczenia wysokości zaliczki uproszczonej.

Loteria paragonowa 2015 – co miesiąc samochód i laptopy od Ministra Finansów

Odsetki od zaległości podatkowych - zmiany od 2015 r.

Jeżeli natomiast zmianie ulegnie wysokość podatku należnego, który wynika z zeznania podatkowego stanowiącego podstawę dla ustalenia wysokości zaliczki uproszczonej, zastosowanie znajdą regulacje zawarte w art. 25 ust. 9 ustawy o CIT.  Zgodnie z art. 25 ust. 9 ustawy o CIT, jeżeli podatnik złoży korektę zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1, powodującą zmianę wysokości podstawy obliczenia miesięcznych zaliczek płaconych w uproszczonej formie, kwota tych zaliczek:

- ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu, odpowiednio do zmiany wysokości podstawy ich obliczenia - jeżeli zeznanie korygujące zostało złożone w urzędzie skarbowym do końca roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, za który zaliczki są płacone w formie uproszczonej;

- ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została złożona korekta, odpowiednio do zmiany wysokości podstawy ich obliczenia - jeżeli zeznanie korygujące zostało złożone w roku podatkowym, za który zaliczki są płacone w formie uproszczonej

- nie zmienia się - jeżeli zeznanie korygujące zostało złożone w terminie późniejszym niż wymieniony w pkt 1 i 2.

Niedostateczna kapitalizacja – zmiany od 2015 roku

Opodatkowanie dywidend - zmiany 2015

Kwota należnych zaliczek uproszczonych ulegnie więc zmianie w trakcie roku podatkowego, za który zaliczki są regulowane, jedynie w przypadku zmiany wysokości podatku należnego wykazanego w złożonym zeznaniu CIT-8.

Pisemne zawiadomienie o wyborze uproszczonej formy wpłacania zaliczek.

Zgodnie z art. 25 ust. 7 pkt 1 ustawy o CIT, podatnicy którzy wybrali formę wpłacania zaliczek w formie uproszczonej, są obowiązani w formie pisemnej zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym, w którym po raz pierwszy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek. Natomiast zgodnie z art. 25 ust. 7a powyższego zawiadomienia nie należy składać w latach następnych, chyba że podatnik w terminie wpłaty pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek.

W związku z brzmieniem art. 25 ust 7a ustawy o CIT,  podatnicy nie są więc zobowiązani do złożenia zawiadomienia informującego o kontynuacji wpłacania zaliczek w formie uproszczonej. Zawiadomienie jest konieczne jedynie w przypadku rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek. Nie ma więc obowiązku zawiadamiania o kontynuacji wpłacania zaliczek w formie uproszczonej.

Obliczenie wysokości zaliczki

Zgodnie z art. 25 ust. 6 ustawy o CIT, podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie, w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy.

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK