| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Połączenie spółek metodą łączenia udziałów a rok podatkowy

Połączenie spółek metodą łączenia udziałów a rok podatkowy

W przypadku gdy w wyniku zastosowania metody łączenia udziałów nie zostaną zamknięte księgi spółki przejmowanej, również i jej rok podatkowy nie ulega zakończeniu. Ostateczne rozliczenie podatku dochodowego nastąpi w zeznaniu za rok podatkowy złożonym przez spółkę przejmującą.


Od redakcji „MONITORA księgowego”:

Organ podatkowy słusznie przyznał, że w przypadku zastosowania metody łączenia udziałów można nie zamykać i nie otwierać ksiąg rachunkowych (art. 12 ust. 3 pkt 2 uor). W konsekwencji nie powstaje obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych. W spółce przejmowanej nie kończy się zatem rok podatkowy. Spółka przejmująca nie ma obowiązku składania za tę spółkę zeznania CIT-8 za przedwcześnie zakończony rok podatkowy.

Oznacza to, że po połączeniu spółka przejmująca powinna wpłacać zaliczki w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od łącznego dochodu spółki przejmującej oraz przejmowanej a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące obu spółek. Dopiero po zakończeniu własnego roku podatkowego spółka przejmująca powinna złożyć zeznanie CIT-8 z uwzględnieniem danych spółki przejmowanej.

Inaczej byłoby, gdyby księgi spółki przejmowanej metodą łączenia udziałów zostały dobrowolnie zamknięte. W takich przypadkach kończy się rok podatkowy takiej spółki (tak np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 maja 2010 r., sygn. IPPB3/423-92/10-4/ER).

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


oprac. Sławomir Biliński

prawnik, redaktor „MONITORA księgowego”

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK