| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Zakup licencji do programu komputerowego i jego aktualizacja – rozliczenie CIT

Zakup licencji do programu komputerowego i jego aktualizacja – rozliczenie CIT

Licencje do programów komputerowych stanowią co do zasady wartości niematerialne i prawne (art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT). Warunkiem takiej kwalifikacji jest przyjęcie, że są one wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok i nadają się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania.

Gdy zatem przewidywany okres użytkowania jest krótszy niż rok, to zaliczenie wydatku może nastąpić bezpośrednio w koszty. Podobnie, z mocy przepisu szczególnego zawartego w art. 16d ust. 1 ustawy o CIT, jednorazowe ujęcie do kosztów może mieć miejsce, gdy wartość nabytego oprogramowania nie przekracza 3.500 zł.

Amortyzacja

Nabyte przez przedsiębiorcę licencje do programów komputerowych, po spełnieniu przesłanek regulowanych art. 16b ustawy o CIT, podlegać będą zatem amortyzacji. Wartość początkową licencji stanowić będzie cena nabycia a jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej jest uzależnione od wysokości przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę, przy ustalaniu wartości początkowej nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia (art. 16g ust. 14 ustawy o CIT). Okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od licencji (sublicencji) na programy komputerowe nie może być krótszy niż 24 miesiące. Przy wartościach niematerialnych i prawnych nie ma możliwości skorzystania z jednorazowej amortyzacji, metoda ta dotyczy bowiem tylko niektórych środków trwałych – z grupy 3-8. Wyjątek w tym zakresie może stanowić dokonanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego dla wartości niematerialnych i prawnych (licencji) o wartości początkowej równej lub niższej niż 3.500 zł. – art. 16f ust. 3 ustawy o CIT.

Aktualizacja programu (licencji)

W razie nabycia aktualizacji programu dla oceny, czy mamy do czynienia z wartością niematerialną i prawną, konieczne jest ustalenie, czy z zakupem tym wiąże się otrzymanie nowej licencji, czy też możliwość zainstalowania i wykorzystywania aktualizacji odbywa się w ramach licencji już udzielonej. Jak podkreślają organy podatkowe, w przypadku gdy zakup aktualizacji oznacza otrzymanie nowej licencji, należy uznać, że dochodzi do nabycia nowej wartości niematerialnej i prawnej. Jeśli cena nabycia aktualizacji przekracza 3.500 zł a przewidywany okres użytkowania jest dłuższy niż rok, aktualizacja licencji obowiązkowo podlega amortyzacji.

Jeśli aktualizacja programu następuje w ramach dotychczasowej licencji to przyjmuje się, że nie ma miejsca nabycie nowej wartości niematerialnej i prawnej. Nie dochodzi również do ulepszenia wcześniej otrzymanej licencji. Wartości niematerialne i prawne, w odróżnieniu od środków trwałych, nie mogą bowiem podlegać ulepszeniu. Oznacza to, że wydatki poniesione na zakup aktualizacji programu nie mogą zwiększać wartości licencji jako jej ulepszenie. W tym zakresie wydatek na aktualizację programu w ramach dotychczasowej licencji należy, po spełnieniu ogólnych przesłanej potrącalności wydatku (art. 15 ust. 1 ustawy o CIT), zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów.

W praktyce wątpliwości może budzić, kiedy mamy do czynienia z aktualizacją programu w ramach nowej licencji a kiedy w ramach dotychczasowej zwłaszcza ,gdy nie została zawarta umowa na ich zakup a jedynym posiadanym dokumentem jest faktura. W tym miejscu można wskazać na stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach wyrażone w interpretacji indywidualnej sygn. IBPBI/2/423-1742/13/PC z dnia 7 kwietnia 2014 r. w zakresie podatkowej kwalifikacji dodatkowej opłaty za przedłużenie licencji (na wykorzystywanie filmu reklamowego).

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W powołanej interpretacji organ podatkowy wskazuje. że w przypadku, gdy spółka uiści opłatę za możliwość korzystania z filmu reklamowego przez następne 24 miesiące, to należy uznać, że Spółka de facto nabywa nową licencję obejmującą możliwość wykorzystywania tego filmu przez kolejny, ściśle określony czas. Za powyższym ujęciem zdaniem organu przemawia fakt, że licencja obejmuje prawo do wykorzystywania przez inny okres czasu, a ponadto prawo to zostało nabyte odrębnie (niezależnie od tego że dotyczy tego samego filmu do którego nabyto już uprzednio licencję). Przyjmując powyższe oraz uwzględniając, że nabywana (ponownie) licencja spełnia warunki określone w art. art. 16b ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 16d i art. 16f ust. 3, to w tym zakresie należy rozpoznać nową wartość niematerialną i prawną a zaliczenie w koszty uzyskania przychodów nastąpi w drodze odpisów amortyzacyjnych.

Należy jednak wskazać, że w stanowiskach organów można odnaleźć bardziej liberalny pogląd, który uzależnia skutki podatkowe aktualizacji programu jedynie od posiadania w tym zakresie nowej licencji.

Tomasz Musialski

Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich

ECDDP Sp. z o.o.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK