| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Aktualizacja certyfikatu rezydencji po zmianie siedziby - odpowiedzialność płatnika

Aktualizacja certyfikatu rezydencji po zmianie siedziby - odpowiedzialność płatnika

Jeden z naszych kontrahentów zagranicznych nie poinformował nas o zmianie siedziby firmy i nie dostarczył nam aktualnego certyfikatu rezydencji, więc z tego powodu przy poborze podatku przez pewien czas wciąż stosowaliśmy poprzedni certyfikat. Jednak zanim otrzymaliśmy formalne zawiadomienie o tej zmianie i nowy certyfikat, kontrahent zaczął już zamieszczać zmienione dane adresowe na fakturach. Czy w takim przypadku nasza odpowiedzialność za ewentualne uszczuplenia podatkowe też jest wyłączona?

Znowelizowane przepisy obu ustaw o podatkach dochodowych wyłączają stosowanie przepisów dotyczących ważności certyfikatu oraz odpowiedzialności podatnika, jeżeli z dokumentów posiadanych przez płatnika, w szcze­gólności faktury lub umowy wynika, że miejsce zamieszkania podatnika dla celów podatkowych uległo zmianie.

Zgodnie bowiem z treścią art. 26 ust. 1l updop (i odpowiednio art. 41 ust. 9d updof), jeżeli z dokumentu po­siadanego przez płatnika, w szczególności faktury lub umowy wynika, że miejsce zamieszkania podatnika dla celów podatkowych uległo zmianie w okresie dwunastu miesięcy od dnia wydania certyfikatu, a podatnik po tej zmianie nie dopełnił obowiązku dostarczenia nowego certyfikatu (o którym jest mowa w art. 26a ust. 1j updop i art. 41 ust. 9b updof), to przepisy art. 26 ust. 1i i 1k updop (i art. 41 ust. 9a i 9c updof ) nie mają zastosowania od dnia, w którym płatnik uzyskał ten dokument.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Zatem w Państwa przypadku jesteście odpowiedzialni za ewentualne nieprawidłowości przy pobieraniu po­datku od chwili otrzymania pierwszej faktury z nowym adresem kontrahenta.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 41 ust. 9d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 26 ust. 1l ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 1 pkt 24 lit. b) oraz art. 2 pkt 25 lit. b) ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób praw­nych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Odpowiedzi udzieliła: Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Europejski Fundusz Leasingowy

Europejski Fundusz Leasingowy SA powstał w 1991 roku, jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »