| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Kiedy nie trzeba stosować przepisów o zagranicznych spółkach kontrolowanych

Kiedy nie trzeba stosować przepisów o zagranicznych spółkach kontrolowanych

Nasza spółka posiada udziały w spółce zagranicznej. Spółka zagraniczna faktycznie prowadzi działalność w innym państwie członkowskim niż Polska, chociaż na razie skala działalności spółki nie jest zbyt duża ze względu na dość krótki okres prowadzenia tej działalności. Spółka zagraniczna nie osiągnęła dużych przychodów za 2014 r. Czy jest jakiś sposób, aby uniknąć stosowania wobec niej przepisów o zagranicznych spółkach kontrolowanych? Jak ocenić, czy spółka spełnia warunki wyłączenia stosowania tych przepisów wobec niej?

Przepisy obu ustaw o podatkach dochodowych wskazują przykładowe kryteria, jakie należy zastosować do­konując oceny, czy wobec danej spółki zagranicznej możliwe jest wyłączenie stosowania przepisów o zagra­nicznych spółkach kontrolowanych. Przepisów tych nie stosuje się m.in. wtedy, gdy zagraniczna spółka kontro­lowana, podlegająca opodatkowaniu od całości swoich dochodów w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzi w tym państwie rzeczywistą działalność gospodarczą.

Przykładowe przesłanki pozwalające uznać, że dana zagraniczna spółka kontrolowana prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą wymienione zostały w art. 24a ust. 18 updop oraz odpowiednio - art. 30f ust. 20 updof. Są nimi następujące okoliczności:

  • zarejestrowanie zagranicznej spółki kontrolowanej wiąże się z istnieniem przedsiębiorstwa, w ramach którego ta spółka wykonuje faktycznie czynności stanowiące działalność gospodarczą, w tym w szczególności spółka ta posiada lokal, wykwalifikowany personel oraz wyposażenie wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej;
  • zagraniczna spółka kontrolowana nie tworzy struktury funkcjonującej w oderwaniu od przyczyn ekono­micznych;
  • istnieje współmierność między zakresem działalności prowadzonej przez zagraniczną spółkę kontrolowaną a faktycznie posiadanym przez tę spółkę lokalem, personelem lub wyposażeniem;
  • zawierane porozumienia są zgodne z rzeczywistością gospodarczą, mają uzasadnienie gospodarcze i nie są w sposób oczywisty sprzeczne z ogólnymi interesami gospodarczymi tej spółki;
  • zagraniczna spółka kontrolowana samodzielnie wykonuje swoje podstawowe funkcje gospodarcze przy wyko­rzystaniu zasobów własnych, w tym obecnych na miejscu osób zarządzających.

Jeśli Państwa spółka spełnia te wymogi, to nie będzie konieczne stosowanie wobec niej przepisów o zagra­nicznych spółkach kontrolowanych.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 24a ust. 18 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 30f ust. 20 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 1 pkt 22, art. 2 pkt 24, art. 9 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
  • art. 1 ustawy z 21 października 2014 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1478)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Polak

Ekspert

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »