| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Jak obliczyć podatek u źródła przy zakupie biletów lotniczych

Jak obliczyć podatek u źródła przy zakupie biletów lotniczych

W przypadku powstania obowiązku pobrania podatku u źródła od należności o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT oraz braku poboru podatku z wynagrodzenia należnego kontrahentowi (przedsiębiorstwu żeglugi powietrznej – co do zasady nie ma bowiem możliwości dokonania takiego potrącenia, bowiem przewoźnik nie sprzeda nam biletu jeśli nie zostanie uiszczona pełna jego cena) uregulowanie podatku u źródła obciąża płatnika (Spółkę) jako podmiot dokonujący wypłaty należności objętych art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

W przypadku uiszczenia należności w zakresie podatku u źródła przez płatnika ze środków własnych, dotychczas prezentowany był pogląd, zgodnie z którym jeżeli kwota wynikająca z dokumentów wyniesie zgodnie z przykładem (cena biletu) 500 PLN, to płatnik od takiej kwoty powinien potrącić podatek wg właściwej stawki podatku „u źródła” (np. 50 PLN, uwzględniając zastosowanie stawki 10%). Takie obliczenie kwoty podatku potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 3 lutego 2010 r., w której przedstawił mechanizm wyliczania kwoty należnego podatku u źródła (sygn.  ILPB3/423-1028/09-3/GC).

Obecnie można się jednak spotkać z odmiennym stanowiskiem wskazującym na mechanizm ubruttowienia kwoty wypłaconej nierezydentowi. Zgodnie z tym stanowiskiem otrzymana przez nierezydenta kwota winna być kwotą już po potrąceniu, a zatem powinna być pomniejszona o zryczałtowany podatek dochodowy. Zatem przy założeniu 10% stawki podatku, kwota 500 PLN jest kwotą netto. Kwotą brutto, od której płatnik powinien pobrać podatek to kwota 555,55 PLN, a zatem należny podatek wyniesie wówczas 55,55 PLN.

Stanowisko takie odnaleźć można między innymi w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 16 listopada 2012 r. (sygn. IBPBI/2/423-1036/12/AP). 

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Powyższe opiera się na twierdzeniu, iż z tytułu uiszczenia przez płatnika zobowiązania podatkowego ze środków własnych (za podatnika) po stronie podatnika (zagranicznego przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej) powstaje przychód w rozumieniu ustawy o CIT – jako niewątpliwe przysporzenie majątkowe polegające na braku konieczności zapłaty zobowiązana ze środków własnych.

Stanowisko powyższe znajdzie zastosowanie w odniesieniu do należności o których mowa w art. 21 ust.1 pkt 4 ustawy o CIT, zgodnie z którym obowiązki płatnika powstają z tytułu przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej. Przepis ten – w przeciwieństwie do przepisów art. 21 ust. 1 pkt 1 – 3 ustawy o CIT – nie wprowadza zakresu przedmiotowego swojego stosowania, lecz zakres podmiotowy. Oznacza to, że  opodatkowaniu podlega każda należność na rzecz zagranicznego przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej.

Zatem każdy przychód (w tym z tytułu nieodpłatnego świadczenia – w związku z uiszczeniem podatku u źródła za kontrahenta) podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła na mocy tego przepisu. W przypadku uiszczenia podatku u źródła we własnym zakresie przez płatnika - Spółkę (bez potrącania podatku od kontrahenta), podstawa opodatkowania powinna podlegać ubruttowieniu zgodnie z przedstawionym przykładem.

Tomasz Musialski, Kierownik Zespołu Podatków Bezpośrednich ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK