| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Jak obliczyć podatek u źródła przy zakupie biletów lotniczych

Jak obliczyć podatek u źródła przy zakupie biletów lotniczych

W przypadku powstania obowiązku pobrania podatku u źródła od należności o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT oraz braku poboru podatku z wynagrodzenia należnego kontrahentowi (przedsiębiorstwu żeglugi powietrznej – co do zasady nie ma bowiem możliwości dokonania takiego potrącenia, bowiem przewoźnik nie sprzeda nam biletu jeśli nie zostanie uiszczona pełna jego cena) uregulowanie podatku u źródła obciąża płatnika (Spółkę) jako podmiot dokonujący wypłaty należności objętych art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT.

W przypadku uiszczenia należności w zakresie podatku u źródła przez płatnika ze środków własnych, dotychczas prezentowany był pogląd, zgodnie z którym jeżeli kwota wynikająca z dokumentów wyniesie zgodnie z przykładem (cena biletu) 500 PLN, to płatnik od takiej kwoty powinien potrącić podatek wg właściwej stawki podatku „u źródła” (np. 50 PLN, uwzględniając zastosowanie stawki 10%). Takie obliczenie kwoty podatku potwierdził m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 3 lutego 2010 r., w której przedstawił mechanizm wyliczania kwoty należnego podatku u źródła (sygn.  ILPB3/423-1028/09-3/GC).

Obecnie można się jednak spotkać z odmiennym stanowiskiem wskazującym na mechanizm ubruttowienia kwoty wypłaconej nierezydentowi. Zgodnie z tym stanowiskiem otrzymana przez nierezydenta kwota winna być kwotą już po potrąceniu, a zatem powinna być pomniejszona o zryczałtowany podatek dochodowy. Zatem przy założeniu 10% stawki podatku, kwota 500 PLN jest kwotą netto. Kwotą brutto, od której płatnik powinien pobrać podatek to kwota 555,55 PLN, a zatem należny podatek wyniesie wówczas 55,55 PLN.

Stanowisko takie odnaleźć można między innymi w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 16 listopada 2012 r. (sygn. IBPBI/2/423-1036/12/AP). 

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Powyższe opiera się na twierdzeniu, iż z tytułu uiszczenia przez płatnika zobowiązania podatkowego ze środków własnych (za podatnika) po stronie podatnika (zagranicznego przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej) powstaje przychód w rozumieniu ustawy o CIT – jako niewątpliwe przysporzenie majątkowe polegające na braku konieczności zapłaty zobowiązana ze środków własnych.

Stanowisko powyższe znajdzie zastosowanie w odniesieniu do należności o których mowa w art. 21 ust.1 pkt 4 ustawy o CIT, zgodnie z którym obowiązki płatnika powstają z tytułu przychodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej. Przepis ten – w przeciwieństwie do przepisów art. 21 ust. 1 pkt 1 – 3 ustawy o CIT – nie wprowadza zakresu przedmiotowego swojego stosowania, lecz zakres podmiotowy. Oznacza to, że  opodatkowaniu podlega każda należność na rzecz zagranicznego przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej.

Zatem każdy przychód (w tym z tytułu nieodpłatnego świadczenia – w związku z uiszczeniem podatku u źródła za kontrahenta) podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła na mocy tego przepisu. W przypadku uiszczenia podatku u źródła we własnym zakresie przez płatnika - Spółkę (bez potrącania podatku od kontrahenta), podstawa opodatkowania powinna podlegać ubruttowieniu zgodnie z przedstawionym przykładem.

Tomasz Musialski, Kierownik Zespołu Podatków Bezpośrednich ECDDP Sp. z o.o.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Nienałtowski

Ekspert Domu Kredytowego Notus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK