| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Czy można odliczyć zapłacony za granicą podatek od dochodu zagranicznej spółki kontrolowanej od podatku płaconego w Polsce

Czy można odliczyć zapłacony za granicą podatek od dochodu zagranicznej spółki kontrolowanej od podatku płaconego w Polsce

Spółka posiada udziały w zagranicznej spółce, która spełnia warunki uznania jej za zagraniczną spółkę kontrolowaną, w związku z czym dochód tej zagranicznej spółki będzie podlegać opodatkowaniu u polskiej spółki 19% podatkiem. Zagraniczna spółka płaci podatek od swoich dochodów w kraju siedziby. Czy polska spółka może chociaż częściowo odliczyć podatek zapłacony za granicą przez zagraniczną spółkę od podatku płaconego w Polsce?

Tak, jest to możliwe. Podstawę do takiego odliczenia stanowi art. 24a ust. 12 updop. Z przepisu tego wynika, że od podatku dochodowego obliczonego od dochodu zagranicznej spółki kontrolowanej odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu przez zagraniczną spółkę kontrolowaną w proporcji, w jakiej pozostaje dochód stanowiący podstawę opodatkowania, ustalony zgodnie z art. 24a ust. 4 updop do całkowitego dochodu spółki zagranicznej, ustalonego zgodnie z art. 24a ust. 6 updop.

Należy podkreślić, że jeśli podatek w spółce zagranicznej nie wystąpi, to podatek płacony w Polsce nie zosta­nie pomniejszony. Przepisy nie przewidują bowiem możliwości dokonania jakiegokolwiek fikcyjnego odliczenia podatku.

Dodatkowym warunkiem, który musi zostać spełniony, żeby odliczenie było możliwe, jest istnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innej ratyfikowanej umowy międzynaro­dowej, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, lub innej umowy międzynarodowej, której stroną jest Unia Euro­pejska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego innego państwa, w którym dochód został uzyskany.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Jeśli więc zagraniczna spółka kontrolowana, której dochód będzie u Państwa spółki podlegać opodatkowaniu, zapłaciła podatek w państwie swojej siedziby, to Państwa spółka ma prawo odliczyć ten podatek od podatku polskiego, stosując wskazaną wyżej proporcję.

Warto zwrócić uwagę, że analogiczne uprawnienie dla polskiego podatnika przewidują przepisy ustawy o po­datku dochodowym od osób fizycznych w art. 30f ust. 13 i 14.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 22b, art. 24a ust. 4, 6, 12 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 30f ust. 5, 7, 13 i 14 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 1 pkt 22, art. 2 pkt 24, art. 9 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
  • art. 1 ustawy z 21 października 2014 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1478)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Gąsecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK