| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Czy można odliczyć zapłacony za granicą podatek od dochodu zagranicznej spółki kontrolowanej od podatku płaconego w Polsce

Czy można odliczyć zapłacony za granicą podatek od dochodu zagranicznej spółki kontrolowanej od podatku płaconego w Polsce

Spółka posiada udziały w zagranicznej spółce, która spełnia warunki uznania jej za zagraniczną spółkę kontrolowaną, w związku z czym dochód tej zagranicznej spółki będzie podlegać opodatkowaniu u polskiej spółki 19% podatkiem. Zagraniczna spółka płaci podatek od swoich dochodów w kraju siedziby. Czy polska spółka może chociaż częściowo odliczyć podatek zapłacony za granicą przez zagraniczną spółkę od podatku płaconego w Polsce?

Tak, jest to możliwe. Podstawę do takiego odliczenia stanowi art. 24a ust. 12 updop. Z przepisu tego wynika, że od podatku dochodowego obliczonego od dochodu zagranicznej spółki kontrolowanej odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu przez zagraniczną spółkę kontrolowaną w proporcji, w jakiej pozostaje dochód stanowiący podstawę opodatkowania, ustalony zgodnie z art. 24a ust. 4 updop do całkowitego dochodu spółki zagranicznej, ustalonego zgodnie z art. 24a ust. 6 updop.

Należy podkreślić, że jeśli podatek w spółce zagranicznej nie wystąpi, to podatek płacony w Polsce nie zosta­nie pomniejszony. Przepisy nie przewidują bowiem możliwości dokonania jakiegokolwiek fikcyjnego odliczenia podatku.

Dodatkowym warunkiem, który musi zostać spełniony, żeby odliczenie było możliwe, jest istnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innej ratyfikowanej umowy międzynaro­dowej, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, lub innej umowy międzynarodowej, której stroną jest Unia Euro­pejska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego innego państwa, w którym dochód został uzyskany.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Jeśli więc zagraniczna spółka kontrolowana, której dochód będzie u Państwa spółki podlegać opodatkowaniu, zapłaciła podatek w państwie swojej siedziby, to Państwa spółka ma prawo odliczyć ten podatek od podatku polskiego, stosując wskazaną wyżej proporcję.

Warto zwrócić uwagę, że analogiczne uprawnienie dla polskiego podatnika przewidują przepisy ustawy o po­datku dochodowym od osób fizycznych w art. 30f ust. 13 i 14.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 22b, art. 24a ust. 4, 6, 12 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 30f ust. 5, 7, 13 i 14 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1863)
  • art. 1 pkt 22, art. 2 pkt 24, art. 9 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)
  • art. 1 ustawy z 21 października 2014 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1478)

Anna Welsyng - radca prawny, doradca podatkowy

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

MotoKariera

Kariera w motoryzacji na najwyższym biegu!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »