| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Nowy wzór zeznania CIT-CFC od 1 stycznia 2016 r.

Nowy wzór zeznania CIT-CFC od 1 stycznia 2016 r.

Od początku stycznia 2016 r. obowiązywał będzie nowy wzór zeznania o wysokości dochodu z zagranicznej spółki kontrolowanej obowiązującego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT-CFC).

Nowy CIT-CFC

Minister Finansów w drodze rozporządzenia określił nowy wzór zeznania o wysokości dochodu z zagranicznej spółki kontrolowanej obowiązującego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT-CFC) - Dz.U. z 2015 r. poz. 1980. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Nowa wersja zeznania CIT-CFC została dostosowana do zmian, które zakłada ustawa z dnia 10 września 2015 r. o zmianie ustawy  - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 1649), wchodząca w życie z początkiem 2016 r.

Zgodnie z nowelizacją ustawy - Ordynacja podatkowa, skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie deklaracji korygującej. Zniesiony zostanie zatem obowiązek dołączenia do korekty deklaracji podatkowej pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty. Modyfikacji uległy niektóre objaśnienia do formularza CIT-CFC, dotyczące podstawy prawnej do złożenia korekty deklaracji.

Zobacz: Rozporządzenie MF z nowym wzorem zeznania CIT-CFC

W związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 grudnia 2014 r. w sprawie określenia wzoru zeznania o wysokości dochodu z zagranicznej spółki kontrolowanej obowiązującego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. poz. 1878).

CIT-CFC - rozliczenie

Formularz CIT-CFC przeznaczony jest dla podatników, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uzyskujący dochody z zagranicznej spółki kontrolowanej.

Zeznanie wskazuje sposób obliczania podstawy opodatkowania i wysokości podatku z tytułu dochodów osiąganych z zagranicznej spółki kontrolowanej.

Termin składania deklaracji do końca dziewiątego miesiąca następnego po roku podatkowego (art.27 ust. 2e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych CFC a optymalizacja podatkowa

W przypadku niewypłacenia w  obowiązującym terminie kwoty z poz. 43 lub wypłacenia jej w niepełnej wysokości niniejsze zeznanie stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 czerwca 1966 o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (DZ. U. z 2014 r. poz. 1619).

Za podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy i przez to narażenie na uszczuplenie podatku grozi odpowiedzialności przewidziana w Kodeksie karnym skarbowym.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Hućko

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK