REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rewolucyjne zmiany w dokumentacji cen transferowych od 2017 roku

Rewolucyjne zmiany w dokumentacji cen transferowych od 2017 roku
Rewolucyjne zmiany w dokumentacji cen transferowych od 2017 roku

REKLAMA

REKLAMA

Nowe przepisy uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku od osób prawnych zakładają ogromne zmiany w tzw. dokumentacji cen transferowych. – Dla większości średnich i dużych przedsiębiorstw działających w formie holdingów lub mających zagranicznych wspólników, z którymi dokonywane są transakcje, to przełomowe ustalenia wymuszające zupełnie inne podejście do szeregu formalności. Dlatego warto przeanalizować nową ustawę już dziś i przygotować się do stosowania jej zapisów zanim jeszcze wejdzie ona w życie – mówi Michał Skibicki, doradca podatkowy i Wiceprezes Zarządu WFY Group.

Wprowadzająca omawiane zmiany ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw została podpisana przez Prezydenta 27 października 2015 r.

Autopromocja

Nowości, które ta nowelizacja wprowadza, odroczono do roku podatkowego rozpoczynającego się po 31 grudnia 2016 r. Nie oznacza to jednak wcale, że możemy nie zaprzątać siebie głowy tymi przepisami. Te kilkanaście miesięcy to czas, który ustawodawca dał nam na to, abyśmy z wyprzedzeniem mogli dostosować umowy i dokumenty do nowych wymogów.

Uważaj na progi

Warto zwrócić uwagę już na pierwszą istotną zmianę w nowej ustawie, a mianowicie progi, od których podatnicy zobowiązani będą przygotowywać dokumentację, oraz zasady ich ustalania. Dotychczas dotyczyły one jedynie wartości transakcji z podmiotem powiązanym i w zależności od jej rodzaju wynosiły zaledwie 20 tys., 50 tys. lub 100 tys. euro. – Według nowych regulacji dokumentację będą zobowiązane przygotować jedynie te podmioty, których łączne przychody lub koszty przekroczyły równowartość 2 mln euro i których transakcje z podmiotami powiązanymi mają istotny wpływ na dochód – mówi  Michał Skibicki z WFY Group. Transakcje mające istotny wpływ na dochód nowa ustawa definiuje natomiast jako te, których łączna wartość przekracza w roku podatkowym 50 tys. euro. – To duże ułatwienie i ograniczenie formalności dla mniejszych firm – dodaje Michał Skibicki.

W stosunku do większych przedsiębiorstw nowelizacja wprowadza z kolei dodatkowe regulacje ustanawiając rodzaj skali podatkowej w zależności od wysokości obrotu i na ich podstawie określa ustawowe kwoty transakcji mających istotny wpływ na dochód. I tak gdy przychód lub koszt uzyskania dochodu przekroczy w danej firmie równowartość 2 mln euro, wspomniana kwota 50 tys. euro zostanie powiększona o 5 tys. euro za każdy kolejny 1 mln euro przychodu. Gdy obrót przekroczy równowartość 20 mln euro, ale nie będzie wyższy niż 100 mln euro, istotna wartość transakcji będzie wynosiła już nie 50 tys., a 140 tys. euro i zostanie powiększana odpowiednio o 45 tys. euro za każde 10 mln euro powyżej 20 mln. Zaś w sytuacji, gdy przychody lub koszty wyniosą ponad 100 mln euro, za transakcje istotne uznane będą te, których wartość przekroczy kwotę stanowiącą równowartość 500 tys. euro. 

Monitor Księgowego – prenumerata

Dalszy ciąg materiału pod wideo

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Porównania, informacje i dokumentacje  

Ważnym elementem w nowej ustawie jest również rozszerzenie zakresu wymaganych w dokumentacji informacji. Zmiana nakłada na podatnika m.in. konieczność opisu innych zdarzeń, które są ujęte w księgach rachunkowych, ale mają wpływ na wysokość dochodów lub straty przedsiębiorstwa. Nowelizacja wprowadziła też postanowienie dające prawo organom podatkowym oraz kontroli skarbowej do wystąpienia do każdego podatnika z żądaniem sporządzenia i przedłożenia dokumentacji podatkowej nawet tych transakcji, których wartość nie przekracza limitów, ale które budzą wątpliwości urzędu. – Z jednej strony małe i średnie przedsiębiorstwa zostaną zwolnione z konieczności prowadzenia takiej dokumentacji, jednak z drugiej muszą mieć na uwadze to, że w każdym momencie mogą zostać poproszone o wyjaśnienia i dostarczenie niezbędnych dokumentów – mówi doradca podatkowy Michał Skibicki.

Należy pamiętać, że o ile nowe przepisy przynajmniej w teorii liberalizują prawo względem małych podmiotów, to wprowadzają dodatkowe istotne zmiany i obowiązki dla podatników, których obroty przekroczą 10 mln euro rocznie – dodaje. Jak wyjaśnia Michał Skibicki  tacy podatnicy będą zobowiązani na przykład do każdorazowego przygotowywania studium porównawczego w celu weryfikacji czy założenia i ustalenia, które są stosowane z podmiotami zależnymi, spełniają warunki rynkowe. Dodatkowo dla takich podmiotów wprowadzony zostanie również obowiązek dołączania do każdego zeznania podatkowego za dany rok uproszczonego sprawozdania dotyczącego właśnie transakcji z podmiotami powiązanymi. Całkowitą nowością jest też obowiązek przedłożenia dokumentacji w Urzędzie Skarbowym najpóźniej do dnia złożenia rocznego zeznania podatkowego.

Nowelizacje ustaw i zmieniające się przepisy prawne nie zawsze są oczywiste i często budzą pytania dotyczące konkretnych paragrafów i skutków oraz zobowiązań, jakie stwarzają one dla firmy. Dlatego mimo iż do wprowadzenia nowych zasad został jeszcze ponad rok, to już teraz warto skonsultować je ze swoim doradcą podatkowym i przygotować się na ich wejście w życie.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA