REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Restrukturyzacja w grupach kapitałowych w kontekście cen transferowych

Restrukturyzacja w grupach kapitałowych w kontekście cen transferowych
Restrukturyzacja w grupach kapitałowych w kontekście cen transferowych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z perspektywy dokumentowania cen transferowych, jak również mając na uwadze wprowadzenie klauzuli obejścia prawa, przygotowanie uzasadnienia biznesowego dla istotnych zmian dokonywanych wewnątrz grup kapitałowych (restrukturyzacji) może stać się nowym obowiązkiem dla polskich podatników działających w grupach podmiotów powiązanych.

Restrukturyzacja a ceny transferowe

Zgodnie z § 23a Rozporządzenia1 restrukturyzacja to „przeniesienie pomiędzy podmiotami powiązanymi istotnych ekonomicznie funkcji lub aktywów, lub ryzyk.” Przedstawiona definicja na gruncie polskiego prawa podatkowego pozwala interpretować to pojęcie bardzo szeroko. Z kolei OECD posługuje się zawężoną definicją, zgodnie z którą restrukturyzacje dotyczą transferów za granicę pomiędzy podmiotami powiązanymi w zakresie funkcji, aktywów lub ryzyk2. Do działań o charakterze restrukturyzacyjnym należą w szczególności:

Autopromocja

- transfer środków trwałych lub wartości niematerialnych,

- transfer całego przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części,

- transfer baz klientów,

- transfer istotnych umów,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- centralizacja lub decentralizacja funkcji w grupie,

- ograniczenie działalności.

Pomimo faktu, iż wiele działań restrukturyzacyjnych jest konsekwencją decyzji o charakterze czysto biznesowym bądź też wynika wprost z regulacji KSH3, podatnicy muszą być w stanie w sposób przekonujący uzasadnić podjęte decyzje w razie kontroli obszaru cen transferowych.

Ceny transferowe 2017 – jak przygotować się do zmian

Co więcej, niezależnie od motywów jakimi kierowali się podatnicy przy dokonywaniu restrukturyzacji w grupach kapitałowych, obszar ten wzbudza coraz większe zainteresowanie organów podatkowych. Wskazuje na to m. in. Krajowy Plan Administracji Podatkowej na 2016 r.4

Dlatego też, niezwykle ważne jest odpowiednie uzasadnienie przeprowadzanych procesów. Wszelkie przeniesienie istotnych funkcji, aktywów lub ryzyk pomiędzy podmiotami powiązanymi powinno mieć, zgodnie z zasadą ceny rynkowej, ekonomiczne (biznesowe) uzasadnienie. W przypadku transakcji towarowych lub usługowych, zawieranych z podmiotami powiązanymi, ich warunki powinny odpowiadać tym, jakie zawarłyby ze sobą podmioty niezależne.

Podobne rozumowanie należy zastosować do działań restrukturyzacyjnych. Rozporządzenie wskazuje, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy ocenie zasadności dokonywanych lub planowanych zmian:

- gospodarcze przyczyny dokonania restrukturyzacji,

- oczekiwane korzyści, w tym ewentualne efekty synergii,

- opcje realistycznie dostępne dla podmiotów powiązanych biorących udział w restrukturyzacji,

- w odniesieniu do restrukturyzacji, których efektem jest transfer ryzyka – zdolność do podejmowania decyzji w zakresie zarządzania ryzykiem oraz zdolność finansowa do ponoszenia obciążeń w przypadku materializacji ryzyka.

Powyższe wytyczne, choć skierowane do kontrolujących, dostarczają precyzyjnych wskazówek, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy planowaniu restrukturyzacji. Co więcej Ministerstwo Finansów w lutym 2014 r. wydało specjalne wyjaśnienia5, które doprecyzowują wskazane powyżej przepisy.

Dokumentacja cen transferowych przez podmioty publiczne

W oparciu o przedstawione wyjaśnienia kluczowe wydaje się scharakteryzowanie dwóch aspektów, które należy przeanalizować w kontekście planowanej lub dokonanej już restrukturyzacji, a które mogą generować trudności interpretacyjne po stronie podatników. Aspektami tymi są opcje realistycznie dostępne dla podmiotów powiązanych oraz efekty synergii.

Opcje realistycznie dostępne wynikają bezpośrednio z zasady ceny rynkowej (ang. arm’s length). Podmioty uczestniczące w restrukturyzacji powinny wziąć pod uwagę alternatywne rozwiązania, które potencjalnie mogłoby dla nich być bardziej korzystne (np. przynieść większe wynagrodzenie) wobec przekształceń restrukturyzacyjnych, a więc zachować się jak niezależne podmioty.


W przypadku restrukturyzacji efekt synergii, czyli dodatkowe korzyści wynikające z centralizacji/koncentracji pewnych funkcji w grupie, może być jej rezultatem, choć wcale nie musi. W wyjaśnieniach MF wskazano, iż synergia może się nie zmaterializować m. in. ze względu na niską efektywność zarządzania scentralizowanej działalności lub chęć utrzymania jedynie pozycji konkurencyjnej grupy.

Powyższe regulacje oraz wyjaśnienia dobitnie wskazują, iż z punktu widzenia cen transferowych przygotowanie uzasadnienia biznesowego zmian dokonywanych w grupach kapitałowych jest niezwykle istotne z perspektywy redukcji ryzyka w zakresie cen transferowych. Kontrola tego typu działań będzie się z pewnością nasilać, a od 1 stycznia 2017 r. znaczna część podatników będzie wprost zobowiązana do ujawniania organom podatkowym tego typu działań (w ramach deklaracji CIT-TP i PIT-TP).

Klauzula obejścia prawa

Dodatkowym bodźcem dla poświęcenia większej uwagi tej tematyce będzie z pewnością obowiązująca od połowy lipca tzw. klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania, przyjęta w formie zmian do Ordynacji Podatkowej6. Choć obecnie trudno jest przewidzieć zakres i możliwości zastosowania tych przepisów, próba ich wykorzystania wobec zrealizowanych oraz planowanych restrukturyzacji biznesowych wydaje się wysoce prawdopodobna. Kontrolujący będą potencjalnie dążyć do weryfikacji takich działań chcąc wykazać, iż zostały one dokonane bez należytego uzasadnienia ekonomicznego.

Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania w polskim prawie podatkowym

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę zarówno perspektywę cen transferowych, jak również mając na uwadze planowane wprowadzenie klauzuli obejścia prawa, przygotowanie uzasadnienia biznesowego dla istotnych zmian dokonywanych wewnątrz grup kapitałowych może stać się nowym obowiązkiem dla polskich podatników działających w grupach podmiotów powiązanych, pomimo braku bezpośrednich przepisów generujących taki obowiązek.

Autor: Krzysztof Liszka, Manager w Zespole Cen Transferowych Accreo Sp. z o.o.

_________________

1 Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 czerwca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu określania dochodów osób prawnych w drodze oszacowania oraz sposobu i trybu eliminowania podwójnego opodatkowania osób prawnych w przypadku korekty zysków podmiotów powiązanych (t. j. Dz. U. 2014, poz. 1186).
2 Report on the transfer pricing aspects of business restructurings, Chapter IX of the transfer pricing guidelines, 22 lipca 2010 r.
3 Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. 2013, poz. 1030).
4 Krajowy Plan Działań Administracji Podatkowej na rok 2016 z dnia 16.10.2015 r.
5 Restrukturyzacja działalności pomiędzy podmiotami powiązanymi, 27.02.2014 r.
6 Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2015, poz. 613).

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zwolnienie z podatku Belki. Nowe zasady oszczędzania i inwestowania

    "Jeżeli ktoś osiągnie zysk z lokaty bankowej oraz z inwestycji w fundusze, to limity, będące rodzajem kwoty wolnej od osiągniętego zysku, będą liczone rozdzielnie" – powiedział w piątek minister finansów, Andrzej Domański. Wprowadzane limity stanowią swoistego rodzaju ochronę przed opodatkowaniem dla osiągniętych zysków.

    Opłaty za jednorazowe opakowania plastikowe do żywności - rozliczenia VAT, CIT i PIT w 2024 roku [wyjaśnienia Ministerstwa Finansów]

    W komunikacie z 28 marca 2024 r. Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie zasad rozliczania opłat pobieranych z tytułu sprzedaży opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje lub żywność na gruncie VAT oraz podatków dochodowych. Komunikat ten nie ma formalnego statusu interpretacji podatkowej ani objaśnień podatkowych.

    Tabela kursów średnich NBP z 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    REKLAMA