REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Optymalizacja podatkowa w międzynarodowych korporacjach

Optymalizacja podatkowa w międzynarodowych korporacjach
Optymalizacja podatkowa w międzynarodowych korporacjach
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Międzynarodowe korporacje działające w naszym kraju podejmują szereg działań w celu zoptymalizowania swoich rozliczeń podatkowych. Czy są to działania zawsze zgodne z prawem i rzeczywiście pozwalają zaoszczędzić im miliardy złotych?

Autopromocja

Firma w Polsce, logo za granicą

Doskonałym przykładem umiejętnego wykorzystania planowania podatkowego są różnego rodzaju międzynarodowe korporacje posiadające swoje oddziały i siedziby nie tylko Polsce, ale także w innych częściach globu. – To, że optymalizują one swoje rozliczenia z fiskusem, nie jest tajemnicą, jednak zapewne niejeden biznesmen zastanawia się, jak dokładnie radzą sobie one z gigantycznymi zobowiązaniami podatkowymi – mówi Michał Skibicki, doradca podatkowy z WFY Group. – W ogromnej liczbie przypadków siłą tych podmiotów jest transgraniczny charakter, przez co nie są one, jak wielu mniejszych przedsiębiorców, ograniczone do kraju, w którym mają swoją siedzibę. Właśnie ten aspekt sprawia, że same mogą wybrać kraj, który będzie najkorzystniejszy dla nich pod względem przepisów i docelowo właśnie tam docelowo zapłacić relatywnie niski podatek dochodowy – dodaje. Zanim do takiego rozliczenia dojdzie, problemem, z jakim trzeba się uporać, jest natomiast sposób „przeniesienia” do kraju docelowego przychodu, który spółka osiągnęła gdzie indziej. Jednak i na to najwięksi gracze na rynku znaleźli metodę.

Na czym polega optymalizacja podatkowa - przykłady

Jednym z najczęstszych rozwiązań, które stosują korporacje, jest założenie w kraju docelowym spółki, na którą następnie przenoszone są prawa do wartości niematerialnych i prawnych takich jak znaki towarowe czy know-how. Następnie w ramach umowy licencyjnej nowo utworzona firma udostępnia je spółce-matce za odpowiednią opłatą. Ta z kolei traktuje tę opłatę jako koszt, co pozwala jej odliczyć go do podatku. Mimo że jest to metoda dosyć prosta, to była do tej pory bardzo skuteczna – tłumaczy Michał Skibicki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Transfer kontrolowany

Dziś natomiast możemy zauważyć w branży odwrotny trend polegający na przenoszeniu wartości niematerialnych z powrotem do  macierzystych podmiotów. Dlaczego? Jest to skutek nowych regulacji dotyczących zagranicznych spółek kontrolowanych. – Zgodnie z obecnymi przepisami firma  musi bowiem uwzględnić w swoim rozliczeniu podatkowym także zysk wypracowany przez kontrolowaną przez siebie spółkę zagraniczną. Kolejnym ważnym aspektem, o którym muszą pamiętać korporacje, są także wytyczne dotyczące cen transferowych. Przedsiębiorstwa powinny ustalać politykę takich tak cen, aby była ona zgodna z obowiązującymi przepisami prawa – zaznacza Skibicki. Nie mogą więc dowolnie kształtować ich poziomu. Koszty na przykład za udostępnianie znaku towarowego lub know-how, muszą odpowiadać warunkom rynkowym, w przeciwnym razie spółki narażają się na nałożenie kary. Dlatego też przedsiębiorcy na bieżąco szukają nowych rozwiązań.

Zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa – optymalizacja podatkowa

Przeskaluj na mniejszego

Niestety działania związane z ponadnarodowym transferem kapitału to opcje optymalizacji praktycznie nieosiągalne i nieopłacalne dla mniejszych podmiotów. To jednak nie oznacza, że planowanie podatkowe ogranicza się jedynie do największych graczy. Istnieją bowiem inne metody pozwalające w sposób nie budzący żadnych wątpliwości prawnych obniżyć opodatkowanie. To na przykład dobrze skonstruowane programy motywacyjne, które z powodzeniem wykorzystują wielkie firmy, ale wprowadzić je u siebie mogą także mniejsze spółki. Jeśli takie działanie oprzemy o tak zwane pochodne instrumentów finansowych, mamy szanse nie tylko zyskać bardziej zaangażowaną w pracę kadrę, ale także realnie zapłacić niższy podatek. – Pochodne instrumenty finansowe nie są bowiem ozusowane czy opodatkowane według standardowej skali, tak jak wynagrodzenie zasadnicze. Stawką niższą, bo jedynie 19% objęty jest tu tylko przychód uzyskany w momencie sprzedaży tych instrumentów przez pracownika. Co więcej, zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych takie wypłaty na rzecz pracownika stanowią dla spółki koszt uzyskania przychodu, co pozwala zmniejszyć wysokość jej zobowiązań wobec fiskusa – wyjaśnia Skibicki.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Granica pomiędzy optymalizacją podatkową a uchylaniem się od obowiązku płacenia należności jest bardzo cienka. Dodatkowo nieustannie wprowadzane nowelizacje i zmiany nie tylko krajowego, ale i międzynarodowego prawa sprawiają, że specjaliści w tej dziedzinie muszą bardzo uważać rekomendując firmom określone rozwiązania. – Ustawodawca nie daje nam możliwości puszczenia wodzy fantazji w tym obszarze i dość szczegółowo określa warunki rozliczeń z fiskusem. Dlatego największe spółki poza samą optymalizacjom podatkową na bieżąco optymalizują również podejście do niej i wykorzystywane metody – podsumowuje Michał Skibicki, doradca podatkowy z WFY Group.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA