| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Zmiany w cenach transferowych w 2017 r. - zasady ustalania przychodów i kosztów

Zmiany w cenach transferowych w 2017 r. - zasady ustalania przychodów i kosztów

Na potrzeby ustalenia istnienia oraz zakresu obowiązku dokumentacyjnego, wynikającego z przepisów w obszarze cen transferowych, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 r., prawidłowy jest taki sposób określenia przychodów/kosztów podatnika, który uwzględnia „ogół” przychodów oraz „ogół” kosztów.

Takich wyjaśnień udzielił Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 17 czerwca 2016 r. (nr IBPB-1-2/4510-541/16/JW).

Sprawa dotyczy spółki będącej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz funkcjonującej w ramach grupy kapitałowej, w skład której wchodzą powiązane ze spółką podmioty krajowe i podmioty zagraniczne. Spółka zamierza w 2017 r. dokonać transakcji jednego rodzaju z podmiotami powiązanymi, których łączna wartość przekroczy w roku podatkowym 50 000 EUR. Jednocześnie w bieżącym roku podatkowym (2016) spółka przewiduje osiągnięcie zysków nadzwyczajnych w wysokości 50 000 EUR oraz poniesienie strat nadzwyczajnych o wartości 60 000 EUR.

Restrukturyzacja w grupach kapitałowych w kontekście cen transferowych

W sytuacji, w której spółka nie uwzględniłaby wskazanych powyżej wartości zysków i strat nadzwyczajnych w kategorii, odpowiednio, przychodów i kosztów, to nie przekroczyłaby w 2016 r. progu 2 000 000 EUR. W konsekwencji nie zaistniałby dla spółki obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych za rok podatkowy 2017 zgodnie z regulacjami obowiązującymi od 1 stycznia 2017 r.

Tym samym spółka zwróciła się do organu z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej prawidłowego sposobu ustalenia przychodów / kosztów księgowych, tj. uwzględnienia zysków i strat nadzwyczajnych.

Stanowisko spółki

Zdaniem spółki w sytuacji, w której przychody oraz koszty powstałe w wyniku zwykłej działalności gospodarczej spółki nie przekroczą 2 000 000 EUR, nie będzie ona zobowiązana do sporządzenia dokumentacji podatkowej w zakresie transakcji zawartych w 2017 r. z podmiotami powiązanymi.

Spółka, interpretując przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jak również ustawy o rachunkowości oraz przywołując definicje przychodów i kosztów w rozumieniu Międzynarodowych Standardów Rachunkowości oraz Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej, wskazała na zasadę prawa bilansowego, zgodnie z którą do kosztów nie zalicza się skutków finansowych zdarzeń trudnych do przewidzenia i niezwiązanych z operacyjną działalnością podmiotu gospodarczego.

Tym samym, w opinii spółki na potrzeby ustalenia istnienia oraz zakresu obowiązku dokumentacyjnego należy uwzględnić wyłącznie przychody lub koszty powstałe w wyniku (zwykłej) działalności gospodarczej podatnika. W tej kategorii, zdaniem spółki, nie mieszczą się ani zyski nadzwyczajne ani straty nadzwyczajne.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Stanowisko organu

W pierwszej kolejności organ przytoczył nowe brzmienie art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z jego treścią podatnicy, których przychody lub koszty w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych, przekroczyły w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartość 2 000 000 EUR, są obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej.

W opinii organu brzmienie wskazanego powyżej przepisu jednoznacznie wskazuje, że dla określenia wartości przychodów / kosztów na potrzeby ustalenia istnienia oraz zakresu obowiązku dokumentacyjnego, należy uwzględnić wszystkie przychody i wszystkie koszty – bez względu na to, czy są one skutkiem zwykłej, operacyjnej działalności podatnika, czy też są rezultatem wystąpienia zysków lub strat nadzwyczajnych.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zdjęcia

Zmiany w cenach transferowych w 2017 r. - zasady ustalania przychodów i kosztów/ Fot. Fotolia
Zmiany w cenach transferowych w 2017 r. - zasady ustalania przychodów i kosztów/ Fot. Fotolia

PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK