| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Czy można zaliczyć do kosztów niezamortyzowaną wartość zlikwidowanych środków trwałych

Czy można zaliczyć do kosztów niezamortyzowaną wartość zlikwidowanych środków trwałych

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zamierza wyburzyć (zlikwidować) należące do niej budynki wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej. Na dzień likwidacji wymienione środki trwałe nie zostały w pełni zamortyzowane. Likwidacja nie jest skutkiem zmiany rodzaju działalności lub jej zlikwidowaniu. Spółka zamierza wybudować nowy budynek lepiej przystosowany do prowadzonej działalności gospodarczej. Czy spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowaną część zlikwidowanych środków trwałych

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w ustawy jako koszty niestanowiące kosztów podatkowych.

Aby wydatek stanowił koszt w rachunku podatkowym, musi on być poniesiony w celu uzyskania przychodu i nie może to być koszt wymieniony w katalogu wydatków nie uznawanych za koszt podatkowy.

Niezamortyzowaną część zlikwidowanych środków trwałych podatnik może pod pewnymi warunkami zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Przepisy ustawy o CIT wyłączają możliwość uznania za koszt podatkowy zlikwidowanego środka trwałego, jeżeli:
- likwidacji podlega środek trwały niezamortyzowany,
- likwidacja jest związana ze zmianą rodzaju prowadzonej działalności,
- na skutek zmiany rodzaju działalności likwidowany środek trwały utracił przydatność gospodarczą.

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

A więc niezamortyzowana wartość środka trwałego poddanego likwidacji może być kosztem podatkowym, jeżeli likwidacja nie jest związana ze zmianą rodzaju prowadzonej działalności. Warto pamiętać, że wydatki na nabycie środka trwałego wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej są ponoszone przez podatnika w celu uzyskania przychodów.

Stanowią one podstawę do obliczenia wartości początkowej środka trwałego, który podlega amortyzacji. Stąd nie tylko zamortyzowana (poprzez odpisy amortyzacyjne), lecz także niezamortyzowana wartość środka trwałego wynika z wydatków poniesionych w celu uzyskania przychodu.

Przyjąć więc należy, że spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowaną wartość wyburzonych budynków, jeżeli ich likwidacja nie jest związana z planowaną zmianą rodzaju prowadzonej działalności przez spółkę. Na miejscu starych budynków spółka zamierza wybudować nowe budynki lepiej przystosowane do prowadzonej działalności gospodarczej.

W interpretacji indywidualnej z dnia 7 października 2009 r. nr IPPB5/423-349/09/JC Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdził m.in.:
„…Jeżeli jednak wszelkie działania w zakresie racjonalnej gospodarki środkami trwałymi w ramach prowadzonej już działalności gospodarczej skutkują likwidacją niektórych z tych środków i polegają na zastosowaniu lepszych rozwiązań technologicznych, są ekonomicznie i gospodarczo uzasadnione nie mogą być kwalifikowane jako zmiana rodzaju działalności gospodarczej.
Uwzględniając zatem literalne brzmienie powołanego przepisu należy uznać, iż straty z tytułu likwidacji nie w pełni umorzonych środków trwałych, spowodowane zdarzeniami niezwiązanymi ze zmianą rodzaju działalności, mogą być uznane jednorazowo za koszty uzyskania przychodu w wysokości niezamortyzowanej wartości tych środków
.”

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Podstawa prawna
- art. 15 ust. 1 art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Meritoros

Biura rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK