| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Czy spółka z o.o. może amortyzować program komputerowy stworzony przez swoich pracowników

Czy spółka z o.o. może amortyzować program komputerowy stworzony przez swoich pracowników

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują możliwości amortyzacji wytworzonego przez podatnika we własnym zakresie programu komputerowego (ani żadnego innego utworu), jako wartości niematerialnej i prawnej.

Zdaniem organów podatkowych autorskie prawa majątkowe do utworów wytworzonych przez pracowników w ramach obowiązków wynikających z umowy o pracę, nie podlegają amortyzacji w oparciu o przepis art. 16b ust. 1 ustawy o CIT.

Koszty ich wytworzenia (w tym wynagrodzenia pracowników) stanowią koszty uzyskania przychodów spółki na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Tak wynika np. z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPB5/423-136/10-2/AS z 26 maja 2010 r.

W interpretacji tej analizie podlegał następujący stan faktyczny. W ramach obowiązków wynikających ze stosunku pracy, za wynagrodzenie określone w umowie o pracę, pracownicy przekazują spółce prawa autorskie do utworów (np. programów komputerowych).

Programy komputerowe są przedmiotem prawa autorskiego, uregulowanego przepisami rozdziału 7 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.).

Na podstawie art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie. Natomiast przepis art. 74 ust. 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych stanowi, że prawa majątkowe do programu komputerowego stworzonego przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy przysługują pracodawcy, o ile umowa nie stanowi inaczej.

Więc jeżeli program komputerowy:
- nie został nabyty, lecz został stworzony przez pracowników spółki na jej użytek, a
- w umowach o pracę nie została zawarta klauzula wyłączająca z zakresu czynności tych pracowników tworzenie programów komputerowych,
to powstały w wyniku ich pracy program komputerowy traktuje się jako wytworzony przez spółkę we własnym zakresie.

Przepis art. 16b ustawy o CIT zawiera zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych, od których odpisy amortyzacyjne stanowią koszty uzyskania przychodu.

Na podstawie art. 16b ust. 1 ustawy o CIT jednym z warunków zaliczenia do wartości niematerialnych i prawnych danego składnika majątkowego jest jego nabycie przez podatnika.

Ponadto zgodnie z art. 16g ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw (…). 

Natomiast przepisy ustawy o CIT nie przewidują, że wartości niematerialnych i prawne można wytworzyć we własnym zakresie. Definicja „kosztów wytworzenia” dotyczy bowiem wyłącznie środków trwałych (art. 16g ust. 4 ustawy o CIT) oraz, że „wartość początkową praw majątkowych” – w tym autorskich praw majątkowych jako wartości niematerialnych i prawnych, stanowi cena ich nabycia (art. 16g ust. 14 ustawy o CIT).

Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - nowy wykaz materiałów budowlanych od 2011 roku

Dlatego też utworów wytworzonych przez pracowników w ramach obowiązków wynikających z umowy o pracę, nie można uznać za wartości niematerialne i prawne wg ustawy o CIT. Zatem nie podlegają one amortyzacji, a koszty ich wytworzenia (wynagrodzenia pracowników) stanowią zwykłe koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »