| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Czy spółka z o.o. może amortyzować program komputerowy stworzony przez swoich pracowników

Czy spółka z o.o. może amortyzować program komputerowy stworzony przez swoich pracowników

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują możliwości amortyzacji wytworzonego przez podatnika we własnym zakresie programu komputerowego (ani żadnego innego utworu), jako wartości niematerialnej i prawnej.

Zdaniem organów podatkowych autorskie prawa majątkowe do utworów wytworzonych przez pracowników w ramach obowiązków wynikających z umowy o pracę, nie podlegają amortyzacji w oparciu o przepis art. 16b ust. 1 ustawy o CIT.

Koszty ich wytworzenia (w tym wynagrodzenia pracowników) stanowią koszty uzyskania przychodów spółki na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Tak wynika np. z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPB5/423-136/10-2/AS z 26 maja 2010 r.

W interpretacji tej analizie podlegał następujący stan faktyczny. W ramach obowiązków wynikających ze stosunku pracy, za wynagrodzenie określone w umowie o pracę, pracownicy przekazują spółce prawa autorskie do utworów (np. programów komputerowych).

Programy komputerowe są przedmiotem prawa autorskiego, uregulowanego przepisami rozdziału 7 ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.).

Na podstawie art. 74 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie. Natomiast przepis art. 74 ust. 3 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych stanowi, że prawa majątkowe do programu komputerowego stworzonego przez pracownika w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy przysługują pracodawcy, o ile umowa nie stanowi inaczej.

Więc jeżeli program komputerowy:
- nie został nabyty, lecz został stworzony przez pracowników spółki na jej użytek, a
- w umowach o pracę nie została zawarta klauzula wyłączająca z zakresu czynności tych pracowników tworzenie programów komputerowych,
to powstały w wyniku ich pracy program komputerowy traktuje się jako wytworzony przez spółkę we własnym zakresie.

Przepis art. 16b ustawy o CIT zawiera zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych, od których odpisy amortyzacyjne stanowią koszty uzyskania przychodu.

Na podstawie art. 16b ust. 1 ustawy o CIT jednym z warunków zaliczenia do wartości niematerialnych i prawnych danego składnika majątkowego jest jego nabycie przez podatnika.

Ponadto zgodnie z art. 16g ust. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw (…). 

Natomiast przepisy ustawy o CIT nie przewidują, że wartości niematerialnych i prawne można wytworzyć we własnym zakresie. Definicja „kosztów wytworzenia” dotyczy bowiem wyłącznie środków trwałych (art. 16g ust. 4 ustawy o CIT) oraz, że „wartość początkową praw majątkowych” – w tym autorskich praw majątkowych jako wartości niematerialnych i prawnych, stanowi cena ich nabycia (art. 16g ust. 14 ustawy o CIT).

Polecamy: Czy nieściągalne należności można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - nowy wykaz materiałów budowlanych od 2011 roku

Dlatego też utworów wytworzonych przez pracowników w ramach obowiązków wynikających z umowy o pracę, nie można uznać za wartości niematerialne i prawne wg ustawy o CIT. Zatem nie podlegają one amortyzacji, a koszty ich wytworzenia (wynagrodzenia pracowników) stanowią zwykłe koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK