| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Czy pakiety medyczne dla pracowników są kosztami firmy?

Czy pakiety medyczne dla pracowników są kosztami firmy?

Wydatki ponoszone przez spółkę na zapewnienie pracownikom opieki medycznej, mogą mieć wpływ na efektywność wykonywanej pracy. Zatem, wydatki te jako związane w sposób pośredni z uzyskiwanymi przychodami z prowadzonej działalności gospodarczej mogą stanowić stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) – koszty uzyskania przychodów.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 13 grudnia 2010 r. (IBPBI/2/423-1160/10/PC).

Spółka z o.o. zamierzała, w ramach prowadzonej działalności, finansować ze środków obrotowych świadczenia pozapłacowe na rzecz pracowników.
Obowiązek ich ponoszenia wynika z wewnętrznych zarządzeń spółki, zaś po utworzeniu w przyszłości regulaminu wynagradzania – z tego regulaminu. Wśród przedmiotowych świadczeń miały się znaleźć tzw. pakiety medyczne, obejmujące opiekę medyczną w zakresie wykraczającym poza medycynę pracy.

W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację indywidualną, w którym zapytała, czy sfinansowane z jej środków obrotowych wydatki na pakiety medyczne należy kwalifikować jako koszty uzyskania przychodów?

Zdaniem spółki, nie ma przeszkód by wydatki takie traktować w kategorii kosztów podatkowych. Zapewnienie pracownikom odpowiedniej opieki zdrowotnej powoduje ograniczenie ich absencji w pracy z powodu zachorowań, co pośrednio przyczynia się do zwiększenia efektywności pracy, a w konsekwencji - przychodów. 

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe. Wyjaśnił, że do kosztów uzyskania przychodów można również zaliczyć tzw. koszty pracownicze. Pojęcie to obejmuje przede wszystkim wynagrodzenia i inne wypłaty pieniężne oraz świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika.

Z kolei przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę m.in. wymóg przeprowadzania na własny koszt badań określonych w art. 229 Kodeksu pracy. Pracodawca zaś, poza świadczeniami z zakresu badań profilaktycznych, obowiązany jest sfinansować koszt profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, ze względu na warunki pracy.

Polecamy: Serwis Koszty

Polecamy: Serwis CIT

Tym samym wydatki ponoszone przez spółkę na zapewnienie pracownikom opieki medycznej, mogą mieć wpływ na efektywność wykonywanej pracy. 

Zatem, wydatki te jako związane w sposób pośredni z uzyskiwanymi przychodami z prowadzonej działalności gospodarczej mogą stanowić stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o CIT koszty uzyskania przychodów.

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »