| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Jak rozliczać usługi serwisowania wyrobów strefowych wykonywane poza SSE?

Jak rozliczać usługi serwisowania wyrobów strefowych wykonywane poza SSE?

Usługi związane z serwisowaniem sprzedawanego wyrobu wykonywane poza terenem specjalnej strefy ekonomicznej są ściśle związane z zakresem działalności strefowej polegającej na produkcji i sprzedaży wyrobów. A zatem koszty związane z wykonywaniem tych usług mogą być zaliczone na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) do kosztów uzyskania przychodów w ramach działalności zwolnionej z opodatkowania.

Wyrok WSA we Wrocławiu ma charakter porządkujący i stanowi przykład przemyślanego podejścia do analizowanego tematu, w przeciwieństwie do stanowiska prezentowanego na pierwszym etapie przez Dyrektora Izby Skarbowej.

Ocenił on kwalifikację podatkową kosztów związanych ze świadczeniem usług serwisowych (reklamacji) w sposób analogiczny jak w przypadku przedsiębiorców, których model biznesowy przewiduje odrębne wynagrodzenie za wykonywanie tego typu prac u klientów (a więc poza terenem SSE).

W takich przypadkach władze skarbowe często stwierdzają, iż przychód osiągany na usługach serwisowych realizowanych poza terenem SSE i związane z nimi koszty należy alokować do działalności pozastrefowej (opodatkowanej) oraz nie zgadzają się z argumentacją wskazującą na charakter pomocniczy takiej działalności. Wydaje się, że Dyrektor Izby Skarbowej w P. nie dokonał rzetelnej analizy stanu faktycznego i w efekcie zezwolił podatnikowi na pomniejszenie podstawy do opodatkowania w ramach działalności pozastrefowej.

Polecamy: serwis Koszty

Warto zaznaczyć, iż omawiane stanowisko sądu administracyjnego stanowi rozstrzygnięcie korzystne w sytuacji, gdy przedsiębiorcy nie fakturują klientów odrębnie za dodatkowe usługi serwisowania a cena sprzedaży wyrobów strefowych uwzględnia również koszty ewentualnej reklamacji.

Warto się, zastanowić, czy prezentowane stanowisko WSA w sprawie kwalifikacji kosztów usług wykonywanych w ramach gwarancji można zastosować analogicznie w odniesieniu do przychodów z tytułu takich usług, jeśli zapisy umowy pomiędzy producentem i odbiorcą jego wyrobów przewidują odpłatne wykonanie takich usług a cena sprzedaży nie uwzględnia kosztów potencjalnych dodatkowych prac u klienta.

Podsumowując omawiany wyrok, należy podkreślić, iż przedsiębiorcy strefowi kalkulując wynik na działalności zwolnionej z opodatkowania powinni każdorazowo rzetelnie oceniać związek przychodów z działalnością określoną w zezwoleniu i prowadzoną w ramach jednostki działającej w SSE, a także weryfikować charakter kosztów, niezależnie od miejsca ich poniesienia.

W każdym przypadku, gdy dany wydatek służy osiągnięciu/zachowaniu/zabezpieczeniu źródła przychodów korzystającego ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT, będący kosztem bezpośrednim lub związanym z działaniami o charakterze akcesoryjnym w stosunku do podstawowej działalności określonej w zezwoleniu, powinien stanowić koszt działalności strefowej (zwolnionej z opodatkowania).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK