| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Jak rozliczać usługi serwisowania wyrobów strefowych wykonywane poza SSE?

Jak rozliczać usługi serwisowania wyrobów strefowych wykonywane poza SSE?

Usługi związane z serwisowaniem sprzedawanego wyrobu wykonywane poza terenem specjalnej strefy ekonomicznej są ściśle związane z zakresem działalności strefowej polegającej na produkcji i sprzedaży wyrobów. A zatem koszty związane z wykonywaniem tych usług mogą być zaliczone na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) do kosztów uzyskania przychodów w ramach działalności zwolnionej z opodatkowania.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu 26 stycznia 2011 r. (I SA/Wr 1364/10).

Sprawa dotyczyła spółki, prowadzącej działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE), związaną z produkcją elementów metalowych dla branży motoryzacyjnej. Swoje wyroby spółka sprzedawała kontrahentom z innych krajów UE. 

Zdarzało się, że zachodziła potrzeba dostosowania wyrobów do wymagań stawianych podobnym produktom w tych krajach. Spółka w ramach obsługi reklamacji świadczyła w związku z tym usługi serwisowania za pośrednictwem firm zewnętrznych na terenie innych państw UE.

Na tle tak zarysowanego stanu faktycznego spółka zadała organom podatkowym pytanie: Czy koszty poniesione z tytułu usługi serwisowej w ramach obsługi reklamacji (na terenie innego niż Polska kraju UE przez podmiot trzeci) wyprodukowanych i sprzedanych przez spółkę części, mieszczą się w zakresie działalności strefowej i w związku z tym, czy wpływają na ustalenie dochodu korzystającego ze zwolnienia z podatku dochodowego z tytułu prowadzenia działalności na terenie SSE?

Zdaniem spółki przedmiotowe usługi serwisowe powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu z działalności strefowej. Sam fakt, że wykonywanie tych usług ma miejsce poza SSE nie ma wpływu na ich kwalifikację. Spółka argumentowała, że nie jest to odrębna działalność i pozostaje w ścisłym związku z zakresem działalności objętej zezwoleniem - nie kreuje żadnego odrębnego przychodu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu nie zgodził się z argumentacją spółki. Podniósł, że usługi serwisowe nie mogą być uznane za koszty działalności strefowej i nie mają wpływu na kalkulację zwolnienia. Przy ocenie zakresu zwolnień podatkowych należy uwzględnić, iż wolny od podatku dochodowego od osób prawnych jest wyłącznie dochód uzyskany z działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu na prowadzenie działalności gospodarczej w SSE.

Spółka nie zgodziła się z argumentacją organu i sprawa trafiła do WSA we Wrocławiu, który uchylił interpretację.

Sąd podkreślił, że czynności wykonywane w ramach gwarancji w stosunku do wyrobów strefowych mają charakter akcesoryjny i stanowią element szerszej rozumianej działalności produkcyjnej określonej w zezwoleniu, warunkującej poprawne jej wykonanie.

Dodatkowo argumentował, że spółka ponosi odpowiedzialność z tytułu gwarancji za produkowane towary wyroby strefowe, z której nie może się zwolnić. Wykonywanie przedmiotowych usług nie jest zatem działalnością wyodrębnioną. Sąd wywiódł także, że w momencie wykonywania usługi serwisowej nie powstaje po stronie spółki żaden dodatkowy przychód, a koszty serwisowania związane są jedynie z przychodem ze sprzedaży wyrobów.

Czy odsetki uzyskane w ramach umowy cash pooling w SSE są wolne od CIT?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chrzanowska

Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu w ING Lease.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »