REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak rozliczać usługi serwisowania wyrobów strefowych wykonywane poza SSE?

Agnieszka Szymczyk
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Jak rozliczać usługi serwisowania wyrobów strefowych wykonywane poza SSE
Jak rozliczać usługi serwisowania wyrobów strefowych wykonywane poza SSE
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Usługi związane z serwisowaniem sprzedawanego wyrobu wykonywane poza terenem specjalnej strefy ekonomicznej są ściśle związane z zakresem działalności strefowej polegającej na produkcji i sprzedaży wyrobów. A zatem koszty związane z wykonywaniem tych usług mogą być zaliczone na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) do kosztów uzyskania przychodów w ramach działalności zwolnionej z opodatkowania.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu 26 stycznia 2011 r. (I SA/Wr 1364/10).

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki, prowadzącej działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE), związaną z produkcją elementów metalowych dla branży motoryzacyjnej. Swoje wyroby spółka sprzedawała kontrahentom z innych krajów UE. 

Zdarzało się, że zachodziła potrzeba dostosowania wyrobów do wymagań stawianych podobnym produktom w tych krajach. Spółka w ramach obsługi reklamacji świadczyła w związku z tym usługi serwisowania za pośrednictwem firm zewnętrznych na terenie innych państw UE.

Koszty serwisowania – kosztami działalności strefowej?

Na tle tak zarysowanego stanu faktycznego spółka zadała organom podatkowym pytanie: Czy koszty poniesione z tytułu usługi serwisowej w ramach obsługi reklamacji (na terenie innego niż Polska kraju UE przez podmiot trzeci) wyprodukowanych i sprzedanych przez spółkę części, mieszczą się w zakresie działalności strefowej i w związku z tym, czy wpływają na ustalenie dochodu korzystającego ze zwolnienia z podatku dochodowego z tytułu prowadzenia działalności na terenie SSE?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem spółki przedmiotowe usługi serwisowe powinny być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu z działalności strefowej. Sam fakt, że wykonywanie tych usług ma miejsce poza SSE nie ma wpływu na ich kwalifikację. Spółka argumentowała, że nie jest to odrębna działalność i pozostaje w ścisłym związku z zakresem działalności objętej zezwoleniem - nie kreuje żadnego odrębnego przychodu.

Szeroka interpretacja działalności strefowej

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu nie zgodził się z argumentacją spółki. Podniósł, że usługi serwisowe nie mogą być uznane za koszty działalności strefowej i nie mają wpływu na kalkulację zwolnienia. Przy ocenie zakresu zwolnień podatkowych należy uwzględnić, iż wolny od podatku dochodowego od osób prawnych jest wyłącznie dochód uzyskany z działalności gospodarczej określonej w zezwoleniu na prowadzenie działalności gospodarczej w SSE.

Spółka nie zgodziła się z argumentacją organu i sprawa trafiła do WSA we Wrocławiu, który uchylił interpretację.

Sąd podkreślił, że czynności wykonywane w ramach gwarancji w stosunku do wyrobów strefowych mają charakter akcesoryjny i stanowią element szerszej rozumianej działalności produkcyjnej określonej w zezwoleniu, warunkującej poprawne jej wykonanie.

Dodatkowo argumentował, że spółka ponosi odpowiedzialność z tytułu gwarancji za produkowane towary wyroby strefowe, z której nie może się zwolnić. Wykonywanie przedmiotowych usług nie jest zatem działalnością wyodrębnioną. Sąd wywiódł także, że w momencie wykonywania usługi serwisowej nie powstaje po stronie spółki żaden dodatkowy przychód, a koszty serwisowania związane są jedynie z przychodem ze sprzedaży wyrobów.

Czy odsetki uzyskane w ramach umowy cash pooling w SSE są wolne od CIT?

Każdą sytuację należy ocenić indywidualnie

Wyrok WSA we Wrocławiu ma charakter porządkujący i stanowi przykład przemyślanego podejścia do analizowanego tematu, w przeciwieństwie do stanowiska prezentowanego na pierwszym etapie przez Dyrektora Izby Skarbowej.

Ocenił on kwalifikację podatkową kosztów związanych ze świadczeniem usług serwisowych (reklamacji) w sposób analogiczny jak w przypadku przedsiębiorców, których model biznesowy przewiduje odrębne wynagrodzenie za wykonywanie tego typu prac u klientów (a więc poza terenem SSE).

W takich przypadkach władze skarbowe często stwierdzają, iż przychód osiągany na usługach serwisowych realizowanych poza terenem SSE i związane z nimi koszty należy alokować do działalności pozastrefowej (opodatkowanej) oraz nie zgadzają się z argumentacją wskazującą na charakter pomocniczy takiej działalności. Wydaje się, że Dyrektor Izby Skarbowej w P. nie dokonał rzetelnej analizy stanu faktycznego i w efekcie zezwolił podatnikowi na pomniejszenie podstawy do opodatkowania w ramach działalności pozastrefowej.

Polecamy: serwis Koszty

Warto zaznaczyć, iż omawiane stanowisko sądu administracyjnego stanowi rozstrzygnięcie korzystne w sytuacji, gdy przedsiębiorcy nie fakturują klientów odrębnie za dodatkowe usługi serwisowania a cena sprzedaży wyrobów strefowych uwzględnia również koszty ewentualnej reklamacji.

Warto się, zastanowić, czy prezentowane stanowisko WSA w sprawie kwalifikacji kosztów usług wykonywanych w ramach gwarancji można zastosować analogicznie w odniesieniu do przychodów z tytułu takich usług, jeśli zapisy umowy pomiędzy producentem i odbiorcą jego wyrobów przewidują odpłatne wykonanie takich usług a cena sprzedaży nie uwzględnia kosztów potencjalnych dodatkowych prac u klienta.

Podsumowując omawiany wyrok, należy podkreślić, iż przedsiębiorcy strefowi kalkulując wynik na działalności zwolnionej z opodatkowania powinni każdorazowo rzetelnie oceniać związek przychodów z działalnością określoną w zezwoleniu i prowadzoną w ramach jednostki działającej w SSE, a także weryfikować charakter kosztów, niezależnie od miejsca ich poniesienia.

W każdym przypadku, gdy dany wydatek służy osiągnięciu/zachowaniu/zabezpieczeniu źródła przychodów korzystającego ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT, będący kosztem bezpośrednim lub związanym z działaniami o charakterze akcesoryjnym w stosunku do podstawowej działalności określonej w zezwoleniu, powinien stanowić koszt działalności strefowej (zwolnionej z opodatkowania).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA