| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Jak rozliczyć w CIT prowizje od wynajmu nieruchomości firmowych

Jak rozliczyć w CIT prowizje od wynajmu nieruchomości firmowych

Spółka z o.o. jest właścicielem magazynu. Zleca firmie zewnętrznej znalezienie najemcy. Jak rozliczyć w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, fakt wypłaty prowizji przez spółkę z o.o. dla firmy zewnętrznej?

Organ podatkowy odniósł się w niej także do relacji między ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych a ustawą o rachunkowości. Organ podatkowy stwierdził, że koszty prowizji dla agencji pośredniczącej w zawieraniu umów najmu, stanowią dla właściciela nieruchomości, który zleca usługę pośrednictwa agentowi, koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, rozumianej jako moment ujęcia kosztu w księgach rachunkowych, tzn. w momencie wykazania tych kosztów w rachunku zysków strat (na podstawie art. 15 ust. 4d zdanie pierwsze updop w zw. z art. 15 ust. 4e ustawy o CIT).

Interpretacja ta została wydana dla spółki, będącej właścicielem centrum handlowego. Działalność prowadzona przez spółkę polega na wynajmie powierzchni handlowej najemcom. Umowy najmu zawierane są przeważnie na 3 - 5 lat.

Kalkulator odsetek podatkowych

Pozyskanie najemców spółka zleciła firmie zewnętrznej (agentowi), która wyszukuje potencjalnych najemców, negocjuje z nimi warunki wynajmu i doprowadza do zawarcia umowy.

Agentowi należy się wynagrodzenie za doprowadzenie do zawarcia nowej umowy najmu, jak również za przedłużenie umów już zawartych. Wynagrodzenie to wynosi: 13% średniorocznego czynszu za cały okres najmu w odniesieniu do wynajmu powierzchni w centrum handlowym; 12% czynszu za cały okres najmu, nie mniej niż 2000 EUR w odniesieniu do stoisk (np. kiosków) zlokalizowanych na obszarze centrum handlowego; 9% średniorocznego czynszu za przedłużenie umowy najmu plus 7% bonus liczony od różnicy pomiędzy zabudżetowanym czynszem średniorocznym a czynszem rzeczywiście osiągniętym.

Wynagrodzenie agenta nie jest zależne od faktycznego czasu trwania najmu. Co więcej, w niektórych wypadkach należy się ono agentowi również po rozwiązaniu umowy agencyjnej.

Spółka przed uzyskaniem interpretacji przepisów podatkowych prowizje wypłacane agentowi w zamian za zawarcie umowy najmu ujmowała jako bezpośredni koszt uzyskania przychodu (w dacie poniesienia), zarówno dla celów rachunkowych jak i księgowych.

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »