| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Jak rozliczyć w CIT prowizje od wynajmu nieruchomości firmowych

Jak rozliczyć w CIT prowizje od wynajmu nieruchomości firmowych

Spółka z o.o. jest właścicielem magazynu. Zleca firmie zewnętrznej znalezienie najemcy. Jak rozliczyć w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, fakt wypłaty prowizji przez spółkę z o.o. dla firmy zewnętrznej?

Kwalifikacja podatkowa prowizji wypłaconej podmiotowi, który znalazł najemcę dla nieruchomości należącej do osoby prawnej, dotyczy najczęściej problemu rozróżnienia kosztu bezpośredniego albo pośredniego.

Pojawia się także problem, w którym momencie np. spółka akcyjna albo z o.o. jest uprawniona do zaliczenia wypłaconej prowizji do kosztów uzyskania przychodów.

Prowizja wypłacona z tytułu doprowadzenia do zawarcia umowy najmu jest rodzajem wynagrodzenia za usługę pośrednictwa (z reguły ustalona procentowo w stosunku do wartości ustalonego czynszu).

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Ten rodzaj wydatku ma pośredni związek z przychodami uzyskiwanymi przez spółkę akcyjną albo spółkę z o.o. Przepis art.15 ust. 4 ustawy o CIT stanowi, że koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne w tym roku podatkowym, w którym zostały osiągnięte.

Przepis ten nie będzie więc miał zastosowania do prowizji wypłaconej pośrednikowi, który doprowadził do zawarcia umowy najmu.

Dla rozpoznania momentu poniesienia tego typu kosztu, zastosowanie ma art. 15 ust. 4d ustawy o CIT. Na tej postawie koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia.

Jednocześnie nie stosuje się w tym przypadku zasady z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT stanowiącej, że jeżeli koszty pośrednie dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, to w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Niestosowanie tej zasady wynika z tego, że kosztów prowizji za skorzystanie z usług pośrednika nie można powiązać z konkretnym okresem, którego dotyczą.

Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów (art. 15 ust. 4e ustawy o CIT).

Interpretację podatkową dotyczącą tego typu wydatku wydał 24 sierpnia 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. akt IPPB3/423-405/10-2/JG).

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Cymerman

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »