| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Wypłata z zysku netto nagród dla pracowników – rozliczenie CIT

Wypłata z zysku netto nagród dla pracowników – rozliczenie CIT

Przepisy prawa podatkowego nie pozwalają ponownie ujmować w kosztach uzyskania przychodów wydatków poniesionych na wynagrodzenia pracowników oraz nagród wypłaconych pracownikom z zysku netto, tj. zysku po uprzednim opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Nie ma przy tym znaczenia okres rozliczeniowy, za jaki wypłacone zostały wynagrodzenia zaliczone do kosztów podatkowych oraz nagrody wypłacone z zysku po opodatkowaniu, jak również forma wypłaty nagród.

Doliczanie do kosztów uzyskania przychodów osoby prawnej wypłaconych nagród z zysku spowodowałoby, wbrew postanowieniom art. 15 i art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwiększenie kosztów uzyskania przychodów o kwotę wypłaconych nagród.

Firmowa impreza integracyjna a koszty uzyskania przychodów

Skutkiem tego byłoby obniżenie obliczonego wcześniej dochodu podlegającego opodatkowaniu, z którego wypłacono nagrody (w skrajnych przypadkach nawet do zera).

Oznaczałoby to również zmianę źródła finansowania nagród, które nie byłyby już finansowane z zysku, lecz w całości z kosztów uzyskania przychodów, tak jak pozostałe wynagrodzenia za pracę.

Czy wydatki na organizację spotkań biznesowych są kosztem uzyskania przychodów w CIT

Koszty uzyskania przychodów kształtują wysokość podstawy opodatkowania.

Dla ustalenia podstawy opodatkowania źródła wypłaty wynagrodzeń mają zasadnicze znaczenie, ponieważ koszty uzyskania przychodów, pomniejszając przychód podatkowy, wpływają w ten sposób na wielkość dochodu podlegającego opodatkowaniu.

Wynagrodzenia pracownika i inne świadczenia związane z pracą jako koszt uzyskania przychodów

Natomiast przychody ze stosunku pracy, będą obliczane po stronie pracownika bez względu na to, czy pochodzą z kosztów uzyskania przychodów pracodawcy, czy też są wypłacane z zysku.


Jacek Budziszewski, doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych
jacek.budziszewski@isp-modzelewski.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK