| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Wydatki na alkohol nie są kosztem uzyskania przychodu

Wydatki na alkohol nie są kosztem uzyskania przychodu

Wydatki na napoje alkoholowe, także te podawane przy okazji różnego rodzaju szkoleń i konferencji, nawet jeżeli uznawane są za zwyczajowo przyjęte i zostaną dostosowane do charakteru spotkania, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Bez względu na taką ocenę pozostaje również ilość i rodzaj podawanego alkoholu. Wydatki na alkohol nie mają związku z celami określonymi w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Co ciekawe, WSA powołał się także na wyrok NSA z 5 kwietnia 2012 r. (sygn. akt II FSK 2101/10), w którym NSA zasugerował, iż w przypadku spotkań integracyjnych (okolicznościowych) sytuacja jest bardziej złożona.

Według Sądu celem tych spotkań jest rozrywka i integracja, a więc – w znaczeniu socjologicznym – dostosowywanie się do siebie zachowań ludzi w grupie oraz wywołanie pozytywnego skutku tego procesu.

Alkohol nie może być kosztem uzyskania przychodu

W przypadku bowiem pracowników wzajemne kontakty oraz integracja przyczyniają się do tworzenia więzi, które zwiększą zaangażowanie, a przez to również efektywność pracowników, przekładającą się na wzrost przychodów. Tego typu spotkania mogą zatem, w pewnych okolicznościach, pozytywnie wpływać na funkcjonowanie zespołu pracowniczego, dlatego też ponoszone przez pracodawcę wydatki na ten cel mogą być uznane za racjonalne i pośrednio ukierunkowane na osiągnięcie przychodów, mogą zatem stanowić koszty uzyskania przychodów.

W związku z tym, NSA skonkludował, że alkohol wchodzący w skład całościowej usługi konsumpcyjnej, mógłby stanowić koszt podatkowy.

Jednakże przytoczona opinia, nie wpisuje się w powszechny nurt interpretacji podatkowych, więc nie należy się spodziewać, aby organy podatkowe zmieniły swoje podejście w tej sprawie i w przypadku kontroli skarbowej zaakceptowały wydatki na alkohol jako koszty uzyskania przychodów.h żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Paulina Góra, starszy konsultant w dziale prawno-podatkowym PwC

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK