| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Wydatki na alkohol nie są kosztem uzyskania przychodu

Wydatki na alkohol nie są kosztem uzyskania przychodu

Wydatki na napoje alkoholowe, także te podawane przy okazji różnego rodzaju szkoleń i konferencji, nawet jeżeli uznawane są za zwyczajowo przyjęte i zostaną dostosowane do charakteru spotkania, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Bez względu na taką ocenę pozostaje również ilość i rodzaj podawanego alkoholu. Wydatki na alkohol nie mają związku z celami określonymi w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 5 lipca 2012 r. (sygn. I SA/Wr 444/12).

Firmowa impreza integracyjno - szkoleniowa

Spółka zorganizowała imprezę integracyjno-szkoleniową. W skład poczęstunku wchodziły m.in. napoje alkoholowe. Spółka zaliczyła w koszty uzyskania przychodów wydatki m.in. na alkohol, co zostało zakwestionowane przez organy podatkowe, jako nie pozostające w związku z osiąganymi przez spółkę przychodami.

Po wyczerpaniu toku instancyjnego, spółka zaskarżyła niekorzystne dla siebie decyzje do wrocławskiego WSA. Sąd oddalił skargę, podzielając argumentację organu podatkowego.

Alkohol nie może być kosztem uzyskania przychodu

Uzasadniając wyrok, sąd podkreślił, że o ile zapewnienie pracownikom poczęstunku alkoholowego może uprzyjemnić ich pobyt i ułatwić nawiązywanie kontaktów, to jednak nie można dostrzec w tym zakresie elementu motywacyjnego czy szkoleniowego, który może przyczynić się do zwiększenia przychodów spółki, czy ich zabezpieczenia.

Alkohol nie jest kosztem podatkowym

Generalnie zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT do kosztów uzyskania przychodów zalicza się koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy.

Wśród wydatków podatnika, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, wymienione zostały koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Czy wydatki na alkohol mogą być kosztem uzyskania przychodu?

Wojewódzki Sąd Administracyjny odmawiając uznania za koszt podatkowy wydatków na alkohol zakupiony w ramach imprezy integracyjnej wskazał, iż wydatki na zakup napojów alkoholowych przeznaczonych na imprezy integracyjne nie przyczyniają się do osiągnięcia przychodów lub zachowania bądź zabezpieczenia ich źródła.

Powołał się przy tym, na szereg wyroków potwierdzających, iż napoje alkoholowe podawane, przy różnego rodzaju szkoleniach i konferencjach, nawet jeżeli uznawane są za zwyczajowo przyjęte i zostaną dostosowane do charakteru spotkania, nie stanowią kosztów podatkowych.

Należy wskazać, że opinia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wpisuje się w powszechny nurt interpretacji organów podatkowych, które potwierdzają, że wydatki na napoje alkoholowe generalnie nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów.  

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK