| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Potrącenie a obowiązek korekty (zmniejszenia) kosztów podatkowych

Potrącenie a obowiązek korekty (zmniejszenia) kosztów podatkowych

Potrącenie wierzytelności przez podatników w odpowiednim terminie (przed upływem terminów ustawowych nakazujących dokonanie korekty kosztów podatkowych) daje możliwość wyłączenia obowiązku dokonywania korekty (zmniejszenia) kosztów, o której mowa w art. 15b ustawy o CIT.

Należy jednak zauważyć, że kwalifikacja związana z wyłączeniem obowiązku dokonywania korekty (zmniejszenia) kosztów jest ściśle związana z faktyczną realizacją potrącenia w odpowiednim terminie, tj. przed upływem terminów wskazanych w ustawie (przed upływem 30 dni od upływu terminu płatności, ewentualnie, w przypadku gdy termin płatności jest dłuższy niż 60 dni - w terminie 90 dni od daty zaliczenia kwot wynikających z wystawionych przez kontrahenta faktur do kosztów uzyskania przychodów). Późniejsza realizacja potrącenia, tj. po upływie terminów ustawowych prowadzi bowiem do obowiązku dokonania korekty kosztów w miesiącu, w którym upływają te terminy a następnie w miesiącu, w którym zobowiązanie zostanie uregulowane - do powrotnego zwiększenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę dokonanego wcześniej zmniejszenia (art. 15b ust. 3 i ust. 4 ustawy o CIT).

Jak sprowadzić auto z Niemiec – PDF

Podsumowując należy wskazać, że realizacja przez podatników potrącenia wierzytelności w odpowiednim terminie (przed upływem terminów ustawowych nakazujących dokonanie korekty kosztów podatkowych) daje możliwość wyłączenia obowiązku dokonywania korekty (zmniejszenia) kosztów, o której mowa w art. 15b ustawy o CIT. Potrącenie zrealizowane po upływie miesiąca, w którym upłynęły terminy wskazane w art.  15b ust. 1 i ust. 2 ustawy o CIT nakłada obowiązek zastosowania ww. przepisów, tj. dokonania korekty (zmniejszenia) kosztów podatkowych a następnie w miesiącu realizacji kompensaty - dokonania powrotnego zwiększenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę dokonanego wcześniej zmniejszenia.

Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF

Tomasz Musialski

Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK