| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Potrącenie a obowiązek korekty (zmniejszenia) kosztów podatkowych

Potrącenie a obowiązek korekty (zmniejszenia) kosztów podatkowych

Potrącenie wierzytelności przez podatników w odpowiednim terminie (przed upływem terminów ustawowych nakazujących dokonanie korekty kosztów podatkowych) daje możliwość wyłączenia obowiązku dokonywania korekty (zmniejszenia) kosztów, o której mowa w art. 15b ustawy o CIT.

Należy jednak zauważyć, że kwalifikacja związana z wyłączeniem obowiązku dokonywania korekty (zmniejszenia) kosztów jest ściśle związana z faktyczną realizacją potrącenia w odpowiednim terminie, tj. przed upływem terminów wskazanych w ustawie (przed upływem 30 dni od upływu terminu płatności, ewentualnie, w przypadku gdy termin płatności jest dłuższy niż 60 dni - w terminie 90 dni od daty zaliczenia kwot wynikających z wystawionych przez kontrahenta faktur do kosztów uzyskania przychodów). Późniejsza realizacja potrącenia, tj. po upływie terminów ustawowych prowadzi bowiem do obowiązku dokonania korekty kosztów w miesiącu, w którym upływają te terminy a następnie w miesiącu, w którym zobowiązanie zostanie uregulowane - do powrotnego zwiększenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę dokonanego wcześniej zmniejszenia (art. 15b ust. 3 i ust. 4 ustawy o CIT).

Jak sprowadzić auto z Niemiec – PDF

Podsumowując należy wskazać, że realizacja przez podatników potrącenia wierzytelności w odpowiednim terminie (przed upływem terminów ustawowych nakazujących dokonanie korekty kosztów podatkowych) daje możliwość wyłączenia obowiązku dokonywania korekty (zmniejszenia) kosztów, o której mowa w art. 15b ustawy o CIT. Potrącenie zrealizowane po upływie miesiąca, w którym upłynęły terminy wskazane w art.  15b ust. 1 i ust. 2 ustawy o CIT nakłada obowiązek zastosowania ww. przepisów, tj. dokonania korekty (zmniejszenia) kosztów podatkowych a następnie w miesiącu realizacji kompensaty - dokonania powrotnego zwiększenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę dokonanego wcześniej zmniejszenia.

Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF

Tomasz Musialski

Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK