| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Franszyza redukcyjna w ramach umów ubezpieczeń majątkowych a koszty uzyskania przychodów

Franszyza redukcyjna w ramach umów ubezpieczeń majątkowych a koszty uzyskania przychodów

Franszyza redukcyjna stanowi określoną w umowie ubezpieczenia kwotę do której Ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności i nie pokrywa żadnych kosztów w związku z zaistnieniem zdarzenia ubezpieczeniowego. W tym zakresie odszkodowania, wypłacane przez Ubezpieczyciela są pomniejszane o kwotę ustalonej franszyzy redukcyjnej do wartości której koszty odszkodowania ponosi Ubezpieczony. Powyższa konstrukcja oparta jest na udziale własnym Ubezpieczonego w szkodzie, gdyż franszyza redukcyjna ogranicza wypłacane przez Ubezpieczyciela odszkodowanie do roszczeń przekraczających wartość franszyzy.

W orzecznictwie organów podatkowych jednolicie akceptowany jest pogląd, zgodnie z którym w przypadku franszyzy redukcyjnej koszty napraw ponoszonych ze środków własnych ubezpieczonego stanowią koszty uzyskania przychodów. Takie stanowisko wyrazili przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z dnia 3 lipca 2012 r. sygn. IPTPB3/423-138/12-2/KJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacjach z dnia 5 lutego 2010 r. sygn. IPPB3/423-867/09-5/AG czy Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 5 grudnia 2008 r. sygn. ILPB3/423-552/08-2/MC.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Niezależnie od związku odszkodowania z prowadzoną działalnością należy jednak zwrócić uwagę na przyczyny związane z powstaniem szkody a w tym zakresie czy Ubezpieczony dopełnił wszelkich starań w celu uniknięcia szkody i nie przyczynił się do jej powstania. Wątpliwość może bowiem budzić kwalifikacja odszkodowania do kosztów uzyskania przychodów w przypadku w którym szkoda powstała z winy Ubezpieczonego (w tym jego pracowników). Wina Ubezpieczonego przy powstaniu szkody (np. działanie niezgodne z prawem, brak należytej staranności, niedbalstwo, brak nadzoru) może spowodować wyłączenie wydatku poniesionego na odszkodowanie z kosztów uzyskania przychodów.

Tomasz Musialski

Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

S&P Audyt Sp. z o.o.

Podmiot uprawniony do badania sprawozdań finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK