| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Czy można zaliczyć do kosztów uprzednio niezaliczone do nich kwoty odsetek w kolejnych latach podatkowych

Czy można zaliczyć do kosztów uprzednio niezaliczone do nich kwoty odsetek w kolejnych latach podatkowych

Większościowy udziałowiec udzielił naszej spółce kilku pożyczek. Chcemy wybrać alternatywny spo­sób wyliczenia odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych, bo w naszej ocenie pozwoli nam to zali­czyć do kosztów większą kwotę odsetek niż przy zastosowaniu przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji. Czy to prawda, że odsetki niezaliczone do kosztów w danym roku podatkowym możemy zaliczyć do kosztów w latach następnych?

Tak. Taką możliwość daje podatnikom dodany do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nowy art. 15c ust.7. Zgodnie z jego treścią odsetki od pożyczek niezaliczone na podstawie art. 15c ust. 2-5 updop w danym roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów podlegają zaliczeniu do kosztów w następnych, kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, zgodnie z zasadami i w ramach limitów określo­nych w tych przepisach.

Alternatywne zasady ustalania odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych w odniesieniu do pożyczek

Biorąc jednak pod uwagę, że minimalny okres, w którym podatnicy muszą stosować alternatywny spo­sób wyliczenia odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych wynosi trzy lata, ustawodawca w określonych sytuacjach wyłączył możliwość kontynuacji odliczania kwoty odsetek uprzednio niezaliczonych do kosztów w kolejnych latach następujących po roku podatkowym. Z tej możliwości nie będą zatem mogli skorzystać:

  • podatnicy, którzy zrezygnują po okresie wskazanym w ust. 9 (trzyletnim) z zaliczania odsetek od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów według zasad określonych w art. 15c updop, począwszy od roku podat­kowego, w którym zrezygnowali z takich zasad;
  • podmioty, które w związku z przekształceniem formy prawnej, łączeniem lub podziałem podatników zalicza­jących odsetki od pożyczek do kosztów uzyskania przychodów według zasad określonych w art. 15c updop wstępują w prawa tych podatników, z wyjątkiem spółek powstałych z przekształcenia spółek.

Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 15c ust. 7 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 1 pkt 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku docho­dowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Kozłowska

Radca prawny, adwokat, specjalista z zakresu prawa gospodarczego, cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK