| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Czy można ponownie wybrać alternatywny sposób wyliczania odsetek wyłączonych z kosztów

Czy można ponownie wybrać alternatywny sposób wyliczania odsetek wyłączonych z kosztów

Zastanawiamy się nad wyborem alternatywnego sposobu wyliczania odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych w odniesieniu do pożyczek otrzymanych przez naszą spółkę od podmiotów powiązanych. Wiemy, że możliwa jest rezygnacja z tego sposobu po upływie trzech lat jego stosowania. A czy po takiej rezygnacji będzie można w przyszłości ponownie wybrać ten sposób, czy też bezpowrotnie utracimy tę możliwość?

Rezygnacja z alternatywnego sposobu wyliczania odsetek wyłączonych z kosztów podatkowych po upływie minimalnego wymaganego okresu jego stosowania nie pozbawi Państwa możliwości dokonania w przyszłości ponownego wyboru tego sposobu. Nie będą Państwo zatem w takim przypadku zmuszeni do stosowania już zawsze wyłącznie przepisów o tzw. cienkiej kapitalizacji (tj. zasad zawartych w art. 16 ust. 1 pkt 60 i 61 updop) na potrzeby ustalania limitu odsetek podlegających zaliczeniu do kosztów podatkowych.

Dodany ustawą zmieniającą z 29 sierpnia 2014 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych art. 15c ust. 9 updop nakazuje stosować wybrany alternatywny sposób wyliczenia odsetek przez okres nie krótszy niż trzy lata podatkowe, liczony łącznie z rokiem podatkowym, w którym rozpoczęto jego stosowanie.

Czy można zaliczyć do kosztów uprzednio niezaliczone do nich kwoty odsetek w kolejnych latach podatkowych

Jednak rezygnacja z tego alternatywnego sposobu wyliczania odsetek na zasadach określonych w art. 15c updop, dokonana z zachowaniem wymogów określonych w art. 15c ust. 10 updop nie pozbawia podatnika moż­liwości dokonania ponownego wyboru tego sposobu w przyszłości. Wynika to wprost z regulacji zawartych w art. 15c ust. 11 updop. Zgodnie bowiem z treścią tego przepisu, podatnik może ponownie wybrać sposób zali­czania do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek według zasad, o których mowa w art. 15c updop, nie wcześniej niż po upływie trzech lat podatkowych następujących po roku podatkowym, w którym zawiadomił o rezygnacji z ich stosowania.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Należy podkreślić, że ponieważ został tu wprowadzony trzyletni okres swoistej „karencji" w odniesieniu do możliwości dokonania ponownego wyboru alternatywnego sposobu wyliczania odsetek zgodnie z zasadami określonymi w art. 15c updop, to warto dokładnie każdorazowo przeanalizować swoją sytuację pod kątem ewen­tualnej utraty korzyści podatkowych po rezygnacji ze stosowania alternatywnego sposobu wyliczania odsetek w całym tym okresie.

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 15c ust. 9-11 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 851; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1662)
  • art. 1 pkt 12 ustawy z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodo­wym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2014 r. poz. 1328)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Majewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK