| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Koszty > Usługa reklamowa nabyta od stowarzyszenia nieprowadzącego działalności gospodarczej - czy jest kosztem podatkowym

Usługa reklamowa nabyta od stowarzyszenia nieprowadzącego działalności gospodarczej - czy jest kosztem podatkowym

Czy wydatek na nabycie usługi reklamowej, świadczonej przez stowarzyszenie nieprowadzące działalności gospodarczej, udokumentowany rachunkiem wystawianym przez taki podmiot, może dla nabywcy usługi (osoby prawnej) stanowić koszt uzyskania przychodu? Jakie warunki ku temu muszą być spełnione?

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu, jego zachowania lub zabezpieczenia.

Mając na uwadze treść przytoczonego przepisu wskazać należy, że wydatki na działania promocyjne i reklamowe (także w formie sponsoringu) mają na celu zwykle zwiększenie sprzedaży, a przez to zwiększenie przychodów podmiotów ponoszących te wydatki. Świadczenia takie niewątpliwie zmierzają do zwiększenia rozpoznawalności usługobiorcy i dotarcia do szerokiej rzeszy potencjalnych klientów, przez co przyczyniają się do możliwości zwiększenia przychodów usługobiorcy.

Wydatki takie zasadniczo mogą więc stanowić  koszty uzyskania przychodów - pod warunkiem właściwego udokumentowania faktu wykonania usług przez usługodawcę (stowarzyszenie). Usługobiorca musi zatem posiadać (poza samym rachunkiem) np. dokumentację zdjęciową z wykonanej usługi, zrzuty ze stron internetowych (reklama internetowa), przykładowe materiały reklamowe przygotowane przez usługodawcę itp. Brak udokumentowania wykonania usług reklamowych wiązać się może nawet z możliwością podniesienia przez organ podatkowy zarzutu fikcyjności zawartej umowy.

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Na możliwość ujęcia omawianych wydatków w kosztach uzyskania przychodów nie wpływa przy tym posiadanie przez usługodawcę statutu stowarzyszenia nieprowadzącego działalności gospodarczej.

Usługobiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kwoty faktycznie poniesionych wydatków wykazujących związek z możliwością uzyskania przychodów, bądź zabezpieczenia źródła przychodów - nawet jeśli usługa nie jest dokumentowana fakturą.

Istotne jest jedynie to, aby wydatek był faktycznie poniesiony, wykazał związek z możliwością uzyskania/zabezpieczenia źródła przychodu, był właściwie udokumentowany i nie był wymieniony w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP. Przy spełnieniu powyższych warunków bez znaczenia pozostaje to, na rzecz jakiego podmiotu doszło do poniesienia wydatku oraz to, że czynność udokumentowana została rachunkiem a nie fakturą. Co więcej – same przepisy ustawy o PDOP wskazują, iż poniesionym kosztem uzyskania przychodów może być wydatek udokumentowany rachunkiem.

Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 4e ustawy o PDOP, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku).

Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Grzegorz Wachołek, Kierownik w Departamencie Podatków Bezpośrednich ECDDP Sp. z o.o.

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »