| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Czy certyfikat rezydencji płatnik powinien posiadać w dniu poboru podatku

Czy certyfikat rezydencji płatnik powinien posiadać w dniu poboru podatku

Certyfikat rezydencji jest dokumentem związanym z poborem podatku od dochodów wypłacanych na rzecz podmiotów podlegających z Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (nierezydentom).

Podmioty (np. spółki) wypłacając podatnikom – nierezydentom przysługujące im należności z określonych w ustawie tytułów (np. dywidendy, należności licencyjne, odsetki) są obowiązane pobrać należny w Polsce podatek. Jego wysokość jest określona w ustawie CIT, ale również w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zastosowanie stawki podatku określonej w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania albo nie pobranie podatku od określonego dochodu jest możliwe tylko wówczas, jeśli płatnik będzie dysponować certyfikatem rezydencji.

W przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych certyfikat rezydencji wydany przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca siedziby podatnika stanowi zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika dla celów podatkowych.

Polecamy: serwis VAT

Z przepisów ustawy o podatku dochodowym nie wynika, aby płatnik posiadał certyfikat rezydencji już w dniu poboru podatku, chociaż taki tryb postępowania jest dla płatnika najbardziej bezpieczny.

Pamiętajmy bowiem, że płatnik ponosi odpowiedzialność z tytułu niepobrania podatku albo jego poboru w niewłaściwej wysokości. Z przepisów wynika, że certyfikat rezydencji ma walor dokumentu i służy udokumentowaniu miejsca siedziby spółki dla celów podatkowych.

Płatnik musi posiadać certyfikat rezydencji tylko w celach dowodowych, aby wykazać, że w dniu dokonania wypłaty należności jej odbiorca był rezydentem kraju, z którym Polska ma zawartą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Przepisy nie regulują również kwestii terminu ważności certyfikatu rezydencji uzyskanego przez płatnika od podatnika. Dokument ten potwierdza istnienie określonego stanu faktycznego, a więc zasadne jest argument, że zachowuje on swoją aktualność dopóki wskazany w nim stan faktyczny nie ulegnie zmianie.

Polecamy: Podatki 2011

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 25 sierpnia 2008 r., nr IP-PB3-423-480/08-5/MK wyjaśnił: „Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie wynika, w jakim momencie należy uzyskać certyfikat rezydencji, co oznacza, iż można go uzyskać po dokonaniu płatności, pod warunkiem jednak że płatnik wykaże, iż podatnik, na rzecz którego dokonano płatności był rezydentem podatkowym innego państwa w dniu dokonania płatności. Certyfikat taki ma służyć przede wszystkim płatnikowi, od jego posiadania zależy czy Spółka ma prawo zastosować stawkę podatku wynikającą z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Należy podkreślić również, że to na płatniku ciąży obowiązek wykazania, że podatnik, na rzecz którego dokonał płatności, był rezydentem podatkowym innego państwa w dniu dokonania płatności”.

Podstawa prawna
- art. 4a pkt 12, art. 26 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Cypel

absolwent pedagogiki (specjalizacja doradztwo zawodowe z coachingiem) oraz studiów podyplomowych z zarządzania personelem. Od 2011 roku aktywnie zajmuje się̨ coachingiem, który jest jego pasją. Ukończył Practitioner Coach Diploma, szkolenie certyfikowane przez Noble Manhattan Coaching, International Institute of Coaching and Mentoring oraz Institute of Leadership and Management. Dodatkowo ukończył Coaching Clinic® Licensing Program, szkolenie licencjonowane przez CoachU oraz International Coach Federation, tym samym stając się̨ licencjonowanym trenerem Coaching Clinic®, najbardziej kompleksowego na polskim rynku szkolenia rozwijającego umiejętności coachingowe menedżerów. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Autor artykułów o tematyce coachingowej dla: czasopisma Personel i Zarządzanie oraz tekstów portali prnews.pl, hrnews.pl, architekcikariery.pl, a także autor komentarzy do czterech dylematów etycznych coacha w książce „Profesjonalny coaching zasady i dylematy etyczne w pracy coacha”. Jest również̇ jednym ze współautorów książki „Zastosowanie coachingu w polityce społecznej”. W 2015 r. przeprowadził pierwsze w Polsce badania naukowe nad skutecznością̨ e-coachingu w rozwoju osobistym ludzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK