| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Jakie są skutki podatkowe nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości

Jakie są skutki podatkowe nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością udostępnia nieodpłatnie pomieszczenie biurowe innej spółce. Czy obie spółki poniosą konsekwencje podatkowe nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości?

Nie. Podatkowe konsekwencje nieodpłatnego korzystania z nieruchomości poniesie tylko spółka korzystająca z tej nieruchomości.

Spółka, która udostępniła nieruchomość nie zapłaci z tego tytułu podatku. Od 1 stycznia 2009r. nie obowiązuje bowiem przepis art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który uznawał, że nieodpłatne udostępnienie nieruchomości do używania innym podmiotom skutkuje powstaniem przychodu z udostępnionej nieruchomości.

Do końca 2008r. podatnicy CIT udostępniający nieodpłatnie nieruchomości zobowiązani byli zapłacić z tego tytułu podatek. Wartość przychodu podatnik ustalał na podstawie przeciętnej wysokości czynszów stosowanych w danej miejscowości przy najmie lub dzierżawie nieruchomości tego samego rodzaju.

Tym samym, do 31 grudnia 2008 r. nieodpłatne udostępnienie nieruchomości na gruncie ustawy o CIT zostało zrównane w skutkach podatkowych z zawarciem umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości z zastrzeżeniem, iż wartość nieodpłatnego udostępnienia nieruchomości dla celów ustalenia wielkości przychodu ustalana była przy założeniu przeciętnej wysokości czynszów obowiązującej w danej miejscowości dla nieruchomości tego samego rodzaju.

Polecamy:

Kontrola podatkowa

Zmiana przepisów nie wpłynęła jednak na sytuacje podatkową podmiotu, który korzystał nieodpłatnie z nieruchomości. Podmiot ten nadal jest zobowiązany do zapłaty podatku z tytułu nieodpłatnego korzystania z nieruchomości (np. lokalu), ponieważ korzystanie z lokalu bez jakiegokolwiek ekwiwalentu dla spółki udostępniającej lokal mieści się w zakresie tzw. „nieodpłatnego świadczenia”. Nieodpłatne świadczenia są w świetle ustawy CIT jednym ze źródeł przychodów.

Czym więc jest nieodpłatne świadczenie?

Ustawa o CIT nie definiuje tego pojęcia. Sądy w swoich wyrokach wskazują, że znaczenia tego pojęcia należy szukać w przepisach kodeksu cywilnego (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 kwietnia 2001 r., sygn. akt SA/Sz 85/2000).

Sposoby i kryteria ustalenia wartości nieodpłatnego świadczenia wskazano w przepisach podatkowych. Wartość otrzymanych nieodpłatnych rzeczy lub praw określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju lub gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Jeżeli przedmiotem nieodpłatnego świadczenia jest udostępnienie lokalu, jego wartość ustala się w wysokości równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu.

Podstawa prawna
- art. 12 ust.1 pkt 2, ust. 5 i ust. 6 ustawy z dni 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych

Polecamy: serwis CIT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK