| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Jak rozliczyć dopłaty w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Jak rozliczyć dopłaty w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Udziałowcy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podjęli uchwałę o nieoprocentowanych dopłatach do kapitału. Dzięki dopłatom spółka nie będzie musiała zaciągać kredytu. Czy spółka uzyska przychód w związku z nieodpłatnym otrzymaniem dopłat, a udziałowcy (również spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) zaliczą dopłaty do kosztów uzyskania przychodów?

Wnoszenie dopłat do spółki regulują przepisy kodeksu spółek handlowych. Stanowią one, że obowiązek dopłat może wynikać jedynie z postanowień umowy spółki, a wysokość i termin mogą być oznaczone uchwałą wspólników.

Dopłaty powinny być nakładane i uiszczane przez wspólników równomiernie w stosunku do posiadanych przez nich udziałów. Powiększają one majątek spółki, ale nie zwiększają udziałów wspólników.

Dopłaty są najczęściej dokonywane w celu pokrycia strat albo na zwiększenie środków obrotowych.

Dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, jeżeli nie są wymagane na pokrycie strat wykazanych w sprawozdaniach finansowych.

Polecamy: serwis Koszty

Wniesienie przez wspólników nawet nieoprocentowanych dopłat nie musi powodować powstania w spółce przychodu z tego tytułu. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uznają za przychody dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Tymi odrębnymi przepisami są regulacje kodeksu spółek handlowych.

Spółka nie zaliczy do przychodów dopłat, jeżeli wpłaty zostały dokonane w trybie i na zasadach określonych w kodeksie spółek handlowych. Możliwość nakładania dopłat powinna więc przewidywać umowa spółki, a wspólnicy powinni podjąć uchwałę o dopłatach do kapitału.

Dopłaty powinny obciążać wszystkich wspólników (a nie tylko jednego albo kilku), a wysokość dopłat należy ustalić proporcjonalnie do posiadanych przez wspólników udziałów.

Z drugiej strony dopłaty są podatkowo obojętne dla realizujących je wspólników. Wpłaty nie obniżą podatku dochodowego, ponieważ dopłaty nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Wydatki z tego tytułu zostały bowiem zaliczone w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 53 ustawy o CIT).

Polecamy: serwis Ryczałt

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Budzis

Doradca finansowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »