| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Jakie są zasady opodatkowania dywidend wypłacanych polskim firmom

Jakie są zasady opodatkowania dywidend wypłacanych polskim firmom

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiadająca zarząd w Polsce jest udziałowcem spółki posiadającej siedzibę w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Czy spółka zapłaci podatek od otrzymanej dywidendy i jak powinna taki podatek zapłacić?

Podatnicy mający na terytorium Polski siedzibę lub zarząd podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, a więc niezależnie od miejsca położenia źródła dochodu to w Polsce powinni zadeklarować całość uzyskanych dochodów i zapłacić stosowny podatek (tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy).

Przychody uzyskane z tytułu dywidendy mogą zostać zwolnione z opodatkowania. Zwolnienie będzie przysługiwać spółce, jeżeli w jej przypadku zostaną spełnione warunki określone w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zwolnienie z opodatkowania dywidendy może też wynikać z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W przypadku braku zwolnienia podatkowego, spółka zapłaci podatek z tytułu otrzymanej dywidendy.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Dywidenda zostanie zwolniona z opodatkowania jeżeli:
- wypłacającym dywidendę jest spółka podlegająca w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,
- uzyskującym dochody (przychody) z dywidend jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- spółka, uzyskująca dochody (przychody) z dywidend posiada bezpośrednio nie mniej niż 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej dywidendę,
- spółka uzyskująca dochody z dywidend posiada 10% udziałów w spółce wypłacającej takie świadczenie nieprzerwanie przez okres dwóch lat, przed wypłatą dywidendy albo po jej wypłacie.

Warunek ten jest spełniony także, gdy okres ten upłynie po wypłacie dywidendy.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Jeżeli spółka otrzymująca dywidendę nie posiada wskazanego 10% udziału w spółce wypłacającej dywidendę albo posiadała udział krócej niż dwa lata, podatek od dywidendy należy zapłacić.

Przed zapłatą podatku należy jednak ustalić, czy Polska podpisała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z państwem, w którym spółka wypłacająca dywidendę ma zarząd.

Postanowienia takich umów stosuje się w pierwszej kolejności przed przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Również umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania może przewidywać zwolnienie z opodatkowania w Polsce dywidendy wypłacanej polskiej firmie z zagranicy. Wtedy również podatek od dywidendy nie zostanie zapłacony.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania może również przewidywać opodatkowanie dywidendy. Może się okazać, że spółka musi zapłacić podatek od dywidendy w państwie siedziby spółki wypłacającej dywidendę. Równocześnie zapłaci podatek w Polsce, ponieważ w tutaj spółka podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

W takim przypadku, jak również z przypadku braku umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania spółka otrzymująca dywidendę połączy uzyskany w ten sposób przychód z innymi uzyskanymi przychodami i zapłaci podatek w Polsce.

Musi jednak pamiętać o możliwości odliczenia od podatku do zapłacenia w Polsce, podatek który zapłaciła za granicą.
Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Podstawa prawna:
- art. 20 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK