| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Jakie są zasady opodatkowania dywidend wypłacanych w Polsce

Jakie są zasady opodatkowania dywidend wypłacanych w Polsce

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posiadająca zarząd w Polsce jest udziałowcem innej polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy spółka zapłaci podatek od otrzymanej dywidendy i jak powinna taki podatek zapłacić?

Dywidendy podobnie jak inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, mających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym.

Obliczając podatek dochodowy od osób prawnych na ogólnych zasadach, nie uwzględnia się przychodów z tytułu otrzymanej dywidendy oraz innych udziałów w zyskach osób prawnych, jak i kosztów uzyskania tych przychodów, a więc otrzymanej dywidendy nie należy łączyć z innymi przychodami.

Pamiętajmy, że otrzymane dywidendy mogą zostać zwolnione od podatku CIT. Zastosowanie zwolnienia podatkowego jest zależne od spełnienia warunków wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

- spółką wypłacającą dywidendę jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego, mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski,

- uzyskującym dochody z dywidendy jest spółka podlegająca w Polsce lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania,

- spółka uzyskująca dochody z dywidendy musi posiadać bezpośrednio nie mniej niż 10 % udziałów w kapitale spółki wypłacającej świadczenie,

- odbiorcą dochodów z dywidend jest spółka podlegająca w Polsce lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, albo jej zagraniczny zakład,

- spółka uzyskująca dochody z dywidend posiada 10% udziałów w spółce wypłacającej takie świadczenie nieprzerwanie przez okres dwóch lat, przed wypłatą dywidendy albo po jej wypłacie.

Warunek ten jest spełniony także, gdy okres ten upłynie po wypłacie dywidendy.

Polecamy: Podatek od spadków i darowizn

Ponadto na spółce uzyskującej dywidendę nie ciąży obowiązek poboru i wpłaty podatku z tytuły otrzymanej dywidendy. Jeżeli nie dotyczy jej zwolnienie podatkowe, spółka otrzyma dywidendę w obniżonej wysokości, już po potrąceniu podatku. Podatek od dywidendy pobierze płatnik, a więc spółka wypłacająca dywidendę.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Podatek powinien zostać pobrany i odprowadzony na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika mającego siedzibę w Polsce - do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym go pobrano. W tym samym terminie płatnik powinien przekazać podatnikowi informację o wysokości pobranego podatku CIT-7.

Podstawa prawna:
- art. 22 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK