| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Czy różnice kursowe powstałe w rozliczaniu VAT są opodatkowane

Czy różnice kursowe powstałe w rozliczaniu VAT są opodatkowane

Różnice kursowe powstałe na skutek rozliczeń podatku VAT wyrażonego na fakturze zarówno w walucie obcej, jak i w złotówkach są neutralne podatkowo. Zarówno przysporzenia, jak i koszty ekonomiczne powstałe w wyniku wyliczenia różnic kursowych nie wpływają na zobowiązania podatnika w podatku dochodowym.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 15 września 2010 roku (I SA/Kr 1039/10).

Sprawa dotyczyła przedsiębiorstwa handlowego, które w odniesieniu do niektórych transakcji wystawia faktury w walutach obcych. W takich wypadkach dokonuje ona przeliczenia kwot netto wynikających z faktur na złotówki zgodnie z przepisami ustawy o CIT. Rozpoznane różnice kursowe zaliczane są przez podatnika do przychodów bądź kosztów uzyskania przychodów odpowiednio do uzyskanego przysporzenia bądź poniesionej straty.

Czasami zdarza się, że wystawianymi fakturami spółka dokumentuje transakcje krajowe zawarte z podmiotami zagranicznymi. Na takich dokumentach podatnik umieszcza kwoty netto oraz wartości podatku VAT zarówno w walucie polskiej, jak i w walutach obcych. 

Wątpliwości wnioskodawcy budzi kwestia rozliczania dla potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych kwot stanowiących różnicę pomiędzy kwotą podatku VAT wyrażoną w polskich złotych oznaczoną na fakturze, a rzeczywiście otrzymaną wartością środków po ich przeliczeniu na złotówki. 

Tego typu różnice stanowią dla spółki ekonomiczne przysporzenie bądź ekonomiczną stratę. W związku z tym spółka wystąpiła do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy przysługuje jej prawo do zaliczenia poniesionych strat do kosztów podatkowych oraz czy ciąży na niej obowiązek zaliczenia uzyskanych z różnic kursowych przysporzeń występujących na podatku VAT w poczet przychodów.

Polecamy: VAT 2011

Spółka przedstawiła własne stanowisko, zgodnie z którym jest ona zobowiązana do rozpoznania powstałego z różnic kursowych przychodu bądź kosztu w rozliczeniach podatku dochodowego.

Stanowisko to oparte zostało przede wszystkim na szerokich definicjach przychodów i kosztów zawartych w ustawie o CIT, które zdaniem podatnika, zmuszają go do takiego działania. Ponadto, spółka przywołała szereg wyroków sądów wojewódzkich oraz interpretacji urzędowych, które wskazywać miały na poprawność jej stanowiska. 

Dyrektor Izby Skarbowej w odpowiedzi na złożony wniosek wydał interpretację indywidualną, w której nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika. W uzasadnieniu organ stwierdził, że dla celów podatku dochodowego przychodem i kosztem podatkowym są wartości netto należności. Spółka nie może zatem dla celów podatkowych rozpoznawać różnic kursowych powstałych przy rozliczaniu podatku VAT.

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Kaczorowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK