| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Jak rozliczyć podatkowo udzielone bonifikaty?

Jak rozliczyć podatkowo udzielone bonifikaty?

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży leków i paraleków w aptekach mogą podejmować różne kroki aby zwiększyć ich obrót. Jednym z nich jest udzielanie tzw. bonifikat - form rabatu przy zakupie poszczególnych leków. Jeżeli są one właściwie udokumentowane i zapisane w księgach rachunkowych mogą stanowić podstawę do obniżenia wysokości przychodu apteki.

Aby móc odliczyć bonifikatę z kwoty przychodu należy właściwie udokumentować dane służące za podstawę opodatkowania w prawidłowo prowadzonej księdze rachunkowej, czyli takiej, która jest prowadzona rzetelnie, bezbłędnie, sprawdzalnie i bieżąco, co wynika z art. 24 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.). Dane takie muszą wykazywać:
- dochód,
- dochody wolne od podatku dochodowego,
- koszty uzyskania przychodu.

Polecamy:Jakie są różnice pomiędzy amortyzacją bilansową i podatkową

Sposób dokumentacji bonifikat nie jest przedstawiony w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ale na podstawie treści art. 9 ust. 1 ustawy o pdop, podatnicy są zobowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy (…).

Sprzedaż detaliczna może odbywać się na podstawie paragonów fiskalnych, które dokumentują sprzedaż z bonifikatą. Na paragonie bonifikata nie jest przyporządkowana do poszczególnych artykułów i nie obniża ich cen, ale pomniejsza wykazaną w nim ostateczną kwotę do zapłaty. Paragon wskazuje ceny leków w kwotach netto i z VAT, bonifikata zaś przedstawiona jest w postaci jednej kwoty - bez rozbicia na kwotę netto i VAT i bez przyporządkowania do poszczególnych leków wydanych klientowi.

W kasie apteki zachowuje się tylko kwoty po bonifikacie, te, które zostały faktycznie zapłacone przez klientów. Wartość udzielonych bonifikat nie jest uwidoczniona na raporcie dobowym z kasy fiskalnej, dlatego powstaje różnica między tym, co zawiera raport fiskalny (pokazujący wartość obrotu bez uwzględnienia bonifikat) oraz rzeczywistym obrotem, który jest o te bonifikaty pomniejszony.

Polecamy:Jakie są zasady opodatkowania dywidend wypłacanych polskim firmom

Aby ustalić wysokość udzielonych bonifikat należy sporządzić dzienne zestawienie z paragonów fiskalnych. Poza tym istnieją różnego typu zintegrowane systemy informatyczne, za pomocą których określa się wartość bonifikat.

Tak jak było już wspomniane, przepisy ustawy o PIT nie określają sposobu dokumentacji bonifikat. Należy odwołać się do przepisów o rachunkowości. Na ich podstawie można wskazać, że jeżeli ewidencja księgowa w postaci dziennego (miesięcznego) zestawienia sprzedaży (np. wykonywanego w systemie komputerowym) stanowi dowody księgowe, które są podstawą zawarcia tych wartości w księgach rachunkowych, to taki sposób udokumentowania udzielenia bonifikat jest wystarczający dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Janiak

Prawnik, ekspert w zakresie prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK