| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Czy dywidenda niepieniężna jest opodatkowana CIT?

Czy dywidenda niepieniężna jest opodatkowana CIT?

Żadne przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewidują powstania obowiązku podatkowego z tytułu wypłaty dywidendy po stronie spółki, która tej wypłaty dokonuje.

Tak orzekł WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 23 lutego 2011 r., sygn. I SA/Wr 1461/10 (orzeczenie nieprawomocne).

Spór powstał na tle zagadnienia, czy wypłata przez spółkę kapitałową dywidendy w formie niepieniężnej rodzi obowiązek podatkowy po stronie tej spółki.

Minister Finansów w wydanej interpretacji indywidualnej przyjął stanowisko, iż przychód występuje nie tylko w sytuacji, gdy dojdzie do zwiększenia aktywów podatnika, ale również, gdy nastąpi zmniejszenie się jego zobowiązań (długów).

W sytuacji, gdy podatnik przenosi własność swojego składnika majątku na wierzyciela w celu zwolnienia się z istniejącego zobowiązania (pieniężnego), pomiędzy nim, jako dłużnikiem, a wierzycielem dochodzi do wygaśnięcia zobowiązania pieniężnego.

Dywidenda w formie niepieniężnej - dobry wyrok WSA

Zdaniem Ministra Finansów, zwolnienie z długu powoduje u dłużnika powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy o CIT Jednocześnie organ stwierdził, iż przeniesienie własności składników majątku trwałego należy traktować na gruncie ustawy o CIT na równi ze zbyciem tego majątku.

Sąd w wydanym wyroku wskazał, iż Minister Finansów dokonał błędnego rozróżnienia skutków podatkowych w zależności od formy wypłaconej dywidendy, co stało się źródłem niewłaściwej wykładni przepisów ustawy o CIT.

Najważniejsze zmiany w CIT w 2011 roku

Wskazano, iż żadne regulacje ustawy nie przewidują powstania obowiązku podatkowego z tytułu wypłaty dywidendy po stronie spółki, która tej wypłaty dokonuje. Zobowiązanie do wypłaty dywidendy jest zobowiązaniem jednostronnym – podmiot uprawniony do dywidendy nie jest obowiązany do spełniania jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego.

Skutkiem tego wypłata dywidendy następuje zawsze kosztem własnego majątku spółki, niezależnie od jej formy.

Podmiot wypłacający nie uzyska z tytułu wypłaty dywidendy rzeczowej jakiegokolwiek przysporzenia majątkowego. Trwały przyrost aktywów, który będzie stanowić przychód do opodatkowania, powstanie tylko i wyłącznie po stronie podmiotu otrzymującego swój udział w zysku Spółki.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK