| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Jakie są skutki nieważnej umowy dla przychodów i kosztów?

Jakie są skutki nieważnej umowy dla przychodów i kosztów?

Kwestia nieważności umów i jej wpływu na rozliczenia podatkowe jest od lat kontrowersyjna. Organy podatkowe uważają, że nieważne umowy nie mogą powodować powstania przychodów ani kosztów podatkowych. Inaczej argumentują sądy administracyjne i to z ich tezami warto się zapoznać na wypadek sporu z fiskusem.

Przepis ten należy przy tym interpretować ściśle - przykładowo w wyroku NSA z 25 czerwca 2010 r. - II FSK 581/09 stwierdzono:
Zgodnie z przepisem art. 2 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.p. przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Regulacja powyższa wskazuje jedynie na wyłączenie spod opodatkowania czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. W rozstrzyganej sprawie zaś, przedmiotem opodatkowania jest dochód uzyskany przez skarżącą z tytułu wprowadzania do obrotu poza ewidencją księgową paliwa, co ustalił Sąd I instancji, a czego skarga kasacyjna skutecznie nie podważyła. Obrót paliwem może być zaś przedmiotem prawnie skutecznej umowy i nie należy do kategorii czynów zakazanych.

Wadliwość czynności prawnej, skutkująca nawet jej nieważnością nie może być zatem utożsamiana z czynnością, która nie może być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Stąd do nieważnych umów nie powinno się stosować art. 16 ust. 1 pkt 66 ustawy o CIT.

Warto pamiętać, że nieważna czynność prawna może stać się ważna (tj. może być konwalidowana).

Przykładowo zgodnie z art. 17 ksh jeżeli do dokonania czynności prawnej przez spółkę ustawa wymaga uchwały wspólników albo walnego zgromadzenia bądź rady nadzorczej, czynność prawna dokonana bez wymaganej uchwały jest nieważna. Ale uchwała taka może zostać podjęta przed złożeniem oświadczenia przez spółkę albo po jego złożeniu, nie później jednak niż w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia oświadczenia przez spółkę. Jeżeli wspólnicy w formie uchwały wyrażą zgodę za dokonanie czynności prawnej czynność ta jest ważna od chwili jej dokonania.

Przyjrzyjmy się jednak przykładowi umowy, która nie może być konwalidowana.

W pewnej spółce okazało się, że nieważna jest umowa o pracę z członkiem zarządu, który jednocześnie jest udziałowcem spółki. Spółka nie wie, czy mimo nieważności umowy może zaliczyć do kosztów wynagrodzenie wypłacane na mocy tej umowy, za wykonywane przecież faktyczne czynności związane z bieżącym zarządzaniem spółką.

Umowa o pracę ze wspólnikiem spółki z o.o. może być nieważna:
- na skutek niezachowania właściwego trybu jej zawarcia, albo
- wobec braku właściwego dla umów o pracę elementu podporządkowania - dotyczy to umów zawieranych w jednoosobowych spółkach z o.o.

Zgodnie z art. 210 § 1 Kodeksu spółek handlowych w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę musi reprezentować rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Jeżeli zatem umowę z członkiem zarządu podpisze w imieniu spółki ktoś inny (np. drugi członek zarządu, niebędący pełnomocnikiem powołanym uchwałą zgromadzenia wspólników) - umowa jest nieważna.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Ekspert w dziedzinie ociepleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK