| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Jakie są skutki nieważnej umowy dla przychodów i kosztów?

Jakie są skutki nieważnej umowy dla przychodów i kosztów?

Kwestia nieważności umów i jej wpływu na rozliczenia podatkowe jest od lat kontrowersyjna. Organy podatkowe uważają, że nieważne umowy nie mogą powodować powstania przychodów ani kosztów podatkowych. Inaczej argumentują sądy administracyjne i to z ich tezami warto się zapoznać na wypadek sporu z fiskusem.

Co więcej NSA w ww. wyroku z 5 września 2008 r. stanął na stanowisku że wynagrodzenie wypłacone na podstawie takiej nieważnej umowy może być kosztem spółki:
Uznanie, że umowa o pracę była nieważna, nie zamyka bowiem drogi do przyjęcia, iż znajdowały się w niej elementy istotne umów cywilnoprawnych, np. umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Wydatki Spółki z tytułu takich umów mogłyby być uznane za koszty uzyskania przychodu w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, o ile czynności udziałowców dokonane na ich podstawie mogły mieć wpływ na przychody Spółki.

Zatem mimo formalnej nieważności takiej umowy o pracę z członkiem zarządu, wynagrodzenia mu wypłacane mogą być w opinii sądów administracyjnych kosztem podatkowym. Podobna argumentacja znalazła się np. w wyroku WSA w Poznaniu z 15 grudnia 2009 r. – sygn. I SA/Po 983/09.

Podsumowując, każdy przypadek niemożności zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków wynikających z nieważnej umowy należy analizować odrębnie. Podatnik powinien tu brać pod uwagę przede wszystkim art. 15 ust 1 ustawy o CIT (czyli to, czy transakcja miała ekonomiczne uzasadnienie) i art. 16 ust 1 pkt 66 ustawy o CIT (czyli czy nie naruszała przede wszystkim prawa karnego).

Nieważność umowy nie oznacza, że wydatki na jej podstawie poczynione nie mogą być kosztami uzyskania przychodu. Tak jak ważność umowy nie przesądza o jej kosztotwórczym charakterze. Nawet bezwzględnie nieważna umowa (niepodlegająca konwalidacji) może czasem rodzić koszty podatkowe.

Natomiast z pewnością na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 66 w związku z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT wyłączone z kosztów będą wydatki poczynione na podstawie czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy (zabronione przez prawo karne, czy zobowiązanie się do świadczenia niemożliwego).

Podstawa prawna:
- art. 2 ust. 1 pkt 3, art. 7 ust. 2, art. 16 ust. 1 pkt 66 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 102; poz. 585.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek sp. z o.o.

Skrivanek sp. z o.o. jest jedną z największych firm tłumaczeniowych i szkół językowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK