| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Jak rozliczyć sprzedaż wierzytelności własnej?

Jak rozliczyć sprzedaż wierzytelności własnej?

Podatnik sprzedając własną wierzytelność, zaliczoną wcześniej do przychodów na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o CIT ma z tego tytułu przychód. W celu uzyskania tego przychodu dokonał bowiem uszczuplenia swojego majątku o wartość nominalną wierzytelności. Nominalna wartość wierzytelności stanowić będzie równocześnie koszt uzyskania przychodu. Kosztem uzyskania przychodu będzie również strata poniesiona z tytułu sprzedaży wierzytelności, a tą niewątpliwie będzie zbycie wierzytelności poniżej jej wartości.

Tak uznał WSA w Rzeszowie w wyroku z 26 kwietnia 2011 r. (sygn. I SA/Rz 109/11).

Stan faktyczny

Spółka akcyjna zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej o wydanie interpretacji, czy całość kwoty stanowiącej sumę wierzytelności własnej, w związku z przelewem wierzytelności powinna zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów? Przedmiotem działalności Spółki nie jest obrót wierzytelnościami ani też świadczenie usług pośrednictwa finansowego.

Spółka akcyjna miała wobec spółki B wymagalne wierzytelności 24 tys. zł, które zostały zaliczone do przychodu w kwocie netto (bez VAT). Wierzytelności te Spółka akcyjna zbyła na podstawie umowy przelewu za cenę 22 tys. zł. Kwotę 22 tys. uznano za przychód więc tym samym powstała strata w kwocie 2 tys. zł.

Zdaniem Spółki akcyjnej przychodem z odpłatnego zbycia prawa majątkowego jest wartość tego prawa wyrażona w cenie określonej w umowie, kosztem zaś uzyskania przychodu, wartość zbywanej wierzytelności do wysokości uzyskanej ceny oraz dodatkowe wydatki poniesione w związku z transakcją sprzedaży wierzytelności.

Wierzytelność uprzednio stanowiła przychód należny, co oznaczało, że w przypadku poniesienia straty, Spółka będzie miała prawo zaliczenia tej straty do kosztów uzyskania przychodów.

Stanowisko Fiskusa

Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe.

Zdaniem organu podatkowego u zbywcy wierzytelności "własnej" - jeżeli wierzytelność została wcześniej zaliczona do przychodów należnych zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT - odpłatność za zbytą wierzytelność nie zwiększa przychodów.

Następuje jedynie spłata należności zaliczonej już wcześniej do przychodów.

Jednocześnie zdaniem Dyrektora IS zbywca wierzytelności "własnej" nie uwzględnia w kosztach uzyskania przychodów kwoty odpowiadającej wartości zbywanej wierzytelności zaliczonej do przychodów należnych na podstawie art. 12 ust. 3 ustawy o CIT.

Transakcja taka w ujęciu podatkowym wykazywana jest wynikowo. Oznacza to, że w przypadku odpłatnego zbycia wierzytelności uprzednio zaliczonych do przychodów należnych, podatnik może uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów - zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 39 w związku z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT - stratę powstałą jedynie w wyniku tej transakcji.

Stratą jest w tym przypadku różnica między ceną określoną w zawartej umowie sprzedaży (ceną sprzedaży), a kwotą zaliczoną do przychodu należnego (wartością netto wierzytelności). Taka sytuacja, zdaniem organu, nie miała miejsca, bowiem cena ze sprzedaży wierzytelności przekraczała wartość tej wierzytelności zaliczoną uprzednio do przychodów należnych.

Czy sprzedaż wierzytelności jest dobrym rozwiązaniem dla wierzyciela?

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Chmiel Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Chmiel - Kancelaria Radcy Prawnego z Rzeszowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »