| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Umorzenie udziałów w zamian za wynagrodzenie w formie niepieniężnej - skutki podatkowe

Umorzenie udziałów w zamian za wynagrodzenie w formie niepieniężnej - skutki podatkowe

Ustawa podatkowa nie czyni różnicy pomiędzy nabyciem udziałów w celu umorzenia w zamian za gotówkę i w zamian za składniki majątkowe. Zagadnienie bytu i ustroju spółek kapitałowych, w tym m.in. prawa i obowiązki wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością reguluje Kodeks spółek handlowych, który nie nakazuje, aby nabycie udziałów następowało za gotówkę.

Wynika to z treści art. 10 ust. 1 ustawy o CIT, który wymienia przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, w tym również dochody uzyskane z tytułu umorzenia udziałów lub akcji.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Stanowisko prezentowane przez organy podatkowe byłoby uzasadnione, gdyby ustawodawca wskazał wprost w ustawie podatkowej na powstanie przychodu po stronie podmiotu wypłacającego tego typu wynagrodzenie w przykładowym katalogu przychodów podatkowych wymienionych w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT.

W przeciwnym razie, próba rozciągnięcia zakresu opodatkowania na opisaną we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej transakcję stanowi niedozwolone w prawie podatkowym rozszerzenie katalogu źródeł przychodów wbrew faktycznej intencji ustawodawcy.

Wypłata wynagrodzenia za umarzane udziały w formie pieniężnej jest neutralna podatkowo. W konsekwencji, brak jest podstaw do różnicowania skutków związanych z jego wypłatą w zależności od formy wynagrodzenia.

A zatem, słusznie sąd uznał, że przeniesienie własności nieruchomości tytułem wypłaty umorzeniowej nie może skutkować powstaniem przychodu podatkowego po stronie spółki dokonującej takiej transakcji gospodarczej w celu zabezpieczenia roszczeń wspólników, których udziały/akcje podlegają unicestwieniu.

Jednakże należy uwzględnić fakt, iż powyższa problematyka nie była jak do tej pory przedmiotem rozważań Naczelnego Sądu Administracyjnego. Należy wyrazić nadzieje, że stanowisko prezentowane przez wojewódzkie sądy administracyjne zostanie również potwierdzone w orzecznictwie tego sądu.

Radosław Baraniewicz jest konsultantem w dziale prawno-podatkowym PwC

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK