| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Harmonizacja CIT w UE

Harmonizacja CIT w UE

Francja i Niemcy chcą od 2013 r. ujednolicić u siebie podatek dochodowy od firm (CIT). Ujednolicenie ma dotyczyć zarówno podstawy opodatkowania, jak też stawek podatkowych. Co więcej państwa te chcą, by takiego ujednolicenia dokonały wszyscy członkowie UE. Jednak Komisja Europejska popiera jedynie ujednolicenie podstawy opodatkowania CIT, natomiast nie uważa za celowe ujednolicania stawek. Polska zgadza się ze stanowiskiem Komisji.

W przypadku projektu dyrektywy CCCTB Rząd polski, w stanowisku z dnia 5 kwietnia 2011 r. podkreślił, iż jakkolwiek jest gotów wspierać działania na rzecz uproszczenia i zwiększenia wydajności systemów opodatkowania oraz uczynienia ich bardziej przyjaznymi dla przedsiębiorców, to sprzeciwia się wprowadzeniu mechanizmu konsolidacji dochodów grup międzynarodowych oraz ich podziałowi według ustalonej formuły.

Zdaniem Ministerstwa Finansów przyjęcie tego mechanizmu mogłoby spowodować - zgodnie z oceną skutków regulacji przygotowaną przez Komisję Europejską – istotne zmniejszenie się podstawy opodatkowania CIT w większości państw UE, w tym w Polsce, a w konsekwencji mogłoby wywołać negatywne skutki budżetowe. Jednocześnie – co należy podkreślić - ocena dokonana przez KE wskazywała, że do głównych beneficjentów systemu CCCTB należałyby Niemcy i Francja.

Zdaniem rządu, prace w UE powinny być kontynuowane nad wypracowaniem rozwiązania przewidującego przyjęcie wspólnych zasad ustalania podstawy opodatkowania – bez negatywnych skutków stosowania konsolidacji i formuły podziału, gwarantującego stabilność finansów publicznych. Rząd także wskazał, że prace te nie powinny wiązać się z ujednolicaniem stawek podatkowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »