| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Ceny transferowe - jak ocenić, czy pożyczka jest objęta obowiązkiem sporządzenia dokumentacji?

Ceny transferowe - jak ocenić, czy pożyczka jest objęta obowiązkiem sporządzenia dokumentacji?

Udzielenie bądź otrzymanie od podmiotu powiązanego pożyczki jest jedną z najczęstszych transakcji finansowych, zawieranych w ramach grup kapitałowych. Finansowanie w taki sposób działalności gospodarczej lub inwestycyjnej dość często jest jednak przedmiotem sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi, w zakresie wysokości ustalonych odsetek oraz prowizji. Dodatkowo pojawia się szereg wątpliwości, dotyczących konieczności sporządzenia dokumentacji podatkowej.

Istnieje bowiem ryzyko oszacowania dochodu oraz ryzyko rozpoznania przychodu z nieodpłatnych świadczeń po stronie pożyczkobiorcy. Powyższe potwierdza m.in. WSA  w Poznaniu w wyroku z 13 grudnia 2007 r. (sygn. I SA/Po 988/07), który wskazał, że w odniesieniu do  transakcji pożyczek realizowanych między podmiotami powiązanymi, organy podatkowe mają obowiązek określić szacunkowo niewykazany przychód podmiotu.

Z drugiej strony wzięcie pod uwagę do łącznego obrotu tylko oprocentowania pożyczki, mogłoby powodować sytuację, w której podatnicy ustalaliby wysokość  odsetek na poziomie, który wykluczałby możliwość przekroczenia równowartości 30 000 EURO, dzięki czemu dochodziłoby do obchodzenia przepisów o dokumentacji podatkowej.

W świetle powyższego, najbezpieczniejszy z punktu widzenia podatnika jest pogląd, nakazujący uwzględnić również kwotę główną pożyczki. Jednakże w tym przypadku powstają dalsze wątpliwości dotyczące momentu, w którym należy udokumentować transakcję.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, w interpretacji indywidualnej z 22 stycznia 2009 r. (nr ITPB3/423-615/08/MK) stwierdził, iż dokumentacje tworzymy w momencie przeprowadzania transakcji, a nie np.: w chwili dokonania zapłaty odsetek czy też w sytuacji, gdy z żądaniem jej okazania wystąpią organy podatkowe.

Jak wskazano powyżej, w przypadku transakcji pożyczek istnieje wiele wątpliwości dotyczących obowiązku dokumentacyjnego. Z uwagi na nieprecyzyjne przepisy podatkowe, nie zawierające szczegółowych wytycznych w zakresie określania wartości transakcji, należy zachować szczególną ostrożność przy opracowywaniu dokumentacji podatkowych, gdyż istnieje ryzyko odmiennej interpretacji przez organy podatkowe.

Michał Serafin

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK