| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Nieodpłatne świadczenie dla spółki - praca członka zarządu bez wynagrodzenia

Nieodpłatne świadczenie dla spółki - praca członka zarządu bez wynagrodzenia

Wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie świadczeń co do zasady stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Cechą szczególną świadczenia nieodpłatnego jest brak wzajemności świadczeń, a więc brak jakiegokolwiek przysporzenia po stronie wykonującej usługę, udzielającej praw, etc. Ponadto, w orzecznictwie przyjmuje się, że pojęcie to powinno rozumieć się szeroko. Jakie zatem konsekwencje niesie za sobą taka definicja świadczenia nieodpłatnego w przypadku usług świadczonych przez członków zarządu na rzecz spółki bez wynagrodzenia?

Na przestrzeni kilku ostatnich lat stanowisko organów podatkowych w tym zakresie było niejednolite, ale też w znacznej mierze uzależnione od okoliczności występujących w spółkach. Na tej podstawie i w zależności od tego, kto jest członkiem zarządu, można wyszczególnić dwie sytuacje:

1. członek zarządu będący jednocześnie wspólnikiem/akcjonariuszem spółki,

2. członek zarządu nie będący wspólnikiem/akcjonariuszem spółki.

Zgodnie z metodyką organów podatkowych, w pierwszym przypadku nie powinno dojść do powstania nieodpłatnego świadczenia po stronie spółki, gdyż wspólnik/akcjonariusz pełniący funkcje członka zarządu jest uprawniony do udziale w jej zysku. Takie stanowisko zostało zaprezentowane m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 1 lutego 2013 roku – nr IBPBI/2/423-147/13/PC.

Umorzenie udziałów w zamian za wynagrodzenie w formie niepieniężnej - skutki podatkowe

Ponieważ w drugim przypadku członek zarządu nie posiada takiego uprawnienia, nie można mówić o wzajemności świadczeń. W związku z tym należałoby stwierdzić, że usługi świadczone przez członków zarządu nie będących jednocześnie wspólnikami/akcjonariuszami stanowią dla spółki świadczenie nieodpłatne. Stwierdzenie to jest zgodnie m.in. z treścią wyroku WSA w Gdańsku z dnia 5 stycznia 2012 roku, sygn. I SA/Gd 649/11.

Po przedstawionym przeglądzie linii orzeczniczo - administracyjnej treść omawianej w niniejszym komentarzu interpretacji może budzić wątpliwość. Należy jednak zaznaczyć, że Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wziął pod uwagę dodatkowe czynniki, które nie były uwzględniane we wcześniej wydawanych wyrokach i interpretacjach.

W tym przypadku, członek zarządu oprócz wykonywania standardowych, zgodnych z umową spółki zadań (np. obowiązek wniesienia dopłat na kapitał spółki, pełnienie funkcji w organach spółki) miałby świadczyć usługi zarządzania nieruchomościami na rzecz klientów zewnętrznych, stanowiące przedmiot działalności spółki.

Organ podkreślił, że świadczenie nieodpłatne nie powstanie tylko w przypadku gdy wykonywane przez członka zarządu obowiązki wynikają wprost z umowy spółki. Tym samym uznano, że jeżeli wspólnik/akcjonariusz świadczy usługi wychodzące poza zakres umowy spółki, to warunek ekwiwalentności świadczeń nie zostaje zachowany i dochodzi do powstania świadczenia nieodpłatnego.

Jakie są skutki zawieszenia działalności gospodarczej dla podatników CIT?

Można by zatem stwierdzić, że omawiana interpretacja uszczegóławia i ukierunkowuje sposób w jaki należałoby rozpatrywać kwestię wynagrodzeń członków zarządu w kontekście świadczeń nieodpłatnych. Niemniej, zagadnienie to każdorazowo wymaga indywidualnej analizy uwzględniającej m.in. zadania danego członka zarządu oraz ewentualne posiadanie przez niego statusu wspólnika/akcjonariusza.

Justyna Nowicka, konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK