| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Najczęstsze problemy > Końcowa faktura rozliczeniowa za media - korekta CIT

Końcowa faktura rozliczeniowa za media - korekta CIT

Spółka w związku z otrzymaniem w lutym 2017 r., końcowej faktury rozliczeniowej za energię elektryczną, która w 2016 r. rozliczana była na podstawie faktur prognoz, powzięła wątpliwość co do momentu ujęcia jej w kosztach uzyskania przychodów.

Począwszy od 2016 r., na podstawie art.3 ustawy z 10 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem polubownych metod rozwiązywania sporów, korekty kosztów są rozliczane na bieżąco.

Korekta ma charakter historyczny jedynie w przypadku, gdy jest spowodowana błędem rachunkowym lub oczywistą omyłką. Jak wynika bowiem z treści art.15 ust.4i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o PDOP), jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.

Natomiast w myśl art.15 ust.4j ustawy o PDOP, jeżeli w okresie rozliczeniowym, o którym mowa w ust. 4i, podatnik nie poniósł kosztów uzyskania przychodów lub kwota poniesionych kosztów uzyskania przychodów jest niższa niż kwota zmniejszenia, podatnik jest obowiązany zwiększyć przychody o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty uzyskania przychodów.
Skoro w przedstawionym stanie faktycznym faktura rozliczeniowa (otrzymana w lutym 2017 r.), będzie wystawiona w związku z ustaleniem rzeczywistego zużycia energii w 2016 r ., to  uznać ją należy za dokument korygujący, zwiększający/zmniejszający koszty uzyskania przychodów, dotychczas rozliczone na podstawie faktur prognoz określających szacunkowe zużycie energii.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Z uwagi na fakt, że powodem wystawienia w/w faktury nie będzie błąd ani oczywista omyłka, lecz zmiana wielkości faktycznego zużycia energii, rozliczenia należy dokonać w okresie rozliczeniowym (w miesiącu), w którym Spółka otrzyma fakturę (art.15 ust.4i ustawy o PDOP).

Reasumując, w stanie faktycznym przedstawionym przez Spółkę, faktura rozliczeniowa za energię elektryczną stanowi fakturę korygującą i powinna być rozliczana w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana.

Anna Dziura, ECDDP sp. z o. o.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK