| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Czy strata podatkowa ma wpływ na wysokość podatku dochodowego od osób prawnych?

Czy strata podatkowa ma wpływ na wysokość podatku dochodowego od osób prawnych?

Podatek dochodowy od osób prawnych płacimy od uzyskanego dochodu (przedmiot opodatkowania podatku CIT). Dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Strata podatkowa powstanie w przypadku gdy poniesione w roku podatkowym koszty uzyskania przychodu będą wyższe niż osiągnięte przez podatnika przychody.

Poniesienie przez podatnika straty podatkowej oznacza, że za dany okres sprawozdawczy (rok podatkowy) podatnik nie zapłaci podatku CIT.

Strata podatkowa może mieć jednak wpływ na rozliczenia tego podatku w następnych latach podatkowych. Przepisy przewidują bowiem możliwość obniżenia o stratę dochodu w kolejnych latach podatkowych.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Podatnik może więc poniesioną w danym roku podatkowym stratę odliczyć od dochodu uzyskanego w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% jej wysokości.

Odliczając stratę należy pamiętać o dwóch ograniczeniach.

Po pierwsze przepisy ustawy dopuszczają możliwość obniżenia dochodu o wysokość poniesionej straty w roku podatkowym w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Oznacza to, iż dochód uzyskany już w kolejnym roku podatkowym może być pomniejszony o stratę z roku poprzedniego.

Warunkiem odliczenia straty jest wystąpienie dochodu, od którego odliczenia straty można dokonać. Jeśli podatnik nie osiągnie dochodu, nie będzie miał możliwości odliczenia straty. Możliwe jest również odliczanie straty w kolejnym roku podatkowym, np. trzecim po osiągnięciu straty. Warunkiem jest oczywiście uzyskanie dochodu w tym roku podatkowym.

Drugie ograniczenie dotyczące odliczenia straty od dochodu dotyczy kwoty odliczenia w poszczególnych latach podatkowych. Wysokość obniżenia w którymkolwiek z pięciu z lat podatkowych, w których strata może być odliczana, nie może bowiem przekroczyć 50% poniesionej straty. W konsekwencji strata poniesiona w jednym roku podatkowym obniża dochód co najmniej dwóch lat podatkowych.

Na wysokość odliczenia straty w danym roku podatkowym wpływa również wysokość osiągniętego w tym roku dochodu. Odliczenie straty nie może być wyższe niż osiągnięty w danym roku dochód.

Polecamy: Kontrola podatkowa

Jeżeli podatnik ponosił stratę przez kilka kolejnych lat podatkowych, a następnie uzyskał wysoki dochód, może pomniejszyć ten dochód o straty poniesione w więcej niż jednym roku podatkowym. Oczywiście jest to możliwe jeżeli łączna kwota odliczanych strat nie jest wyższa niż uzyskany w roku podatkowym dochód, maksymalne odliczenie od dochodu wynosi 50% kwoty każdej z odliczanych strat, a najstarsza odliczana strata powstała nie wcześniej niż 5 lat od roku podatkowego w którym dokonujemy jej odliczenia od dochodu.

Podstawa prawna
- art. 7 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK