| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Czy spółka cywilna płaci CIT?

Czy spółka cywilna płaci CIT?

Spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, a więc nie płaci tego podatku. Jednak w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych znajdziemy przepisy jak osoba prawna, która uczestniczy w spółce cywilnej ma ustalić przychody z tytułu posiadania udziałów w spółce.

Stosownie do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnikami CIT są osoby prawne, spółki kapitałowe w organizacji oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej.

Spółka cywilna nie jest osobą prawną, ponieważ żaden przepis prawa nie przyznał jej osobowości prawnej. Należy ona do kategorii spółek osobowych, a więc spółek, które nie posiadają osobowości prawnej.

Polecamy: Podatki 2011

Spółka cywilna regulowana jest przepisami kodeksu cywilnego. Przez umowę spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności wniesienie wkładów.

Ponieważ spółka cywilna nie ma osobowości prawnej i nie może we własnym imieniu zaciągać zobowiązań ani nabywać praw, nie ma również własnego majątku. Wkłady wniesione do spółki, jak również majątek nabyty w trakcie prowadzenia działalności tworzą wspólny majątek wspólników stanowiący współwłasność łączną.

W spółce cywilnej podatek dochodowy płacą poszczególni wspólnicy, a nie spółka. Każdy ze wspólników opłaca podatek za siebie stosownie do udziału w zysku spółki cywilnej. Jeżeli wspólnik jest osobą prawną płaci podatek dochodowy od osób prawnych.

Wspólnik - osoba fizyczna jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Może się zdarzyć, że część dochodu spółki cywilnej będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych (gdy wspólnik podlega opodatkowaniu tym podatkiem), a od części jej dochodu będzie płacony podatek dochodowy od osób fizycznych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje jak wspólnicy powinni ustalić przychody z tytułu posiadania udziałów w spółce niebędącej osobą prawną (a więc również w spółce cywilnej). Wspólnikami spółki cywilnej mogą być zarówno osoby prawne jak i osoby fizyczne (osoba prawna lub osoba fizyczna może posiadać udziały w spółce cywilnej).

Przychody z tytułu udziału w spółce cywilnej wspólnicy spółki cywilnej ustalają stosownie do posiadanych w spółce udziałów. Zasadę taką stosują również do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nieuznanych za koszty uzyskania przychodów, ulg podatkowych, obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Odpowiednio, także strata powstała z działalności prowadzonej w formie spółek osobowych obciąża każdego ze wspólników w stosunku do posiadanych udziałów.

Zauważyć warto, że w przypadku braku ustaleń odnoszących się do wielkości udziałów wspólników w spółce osobowej przyjmuje się, iż udziały wspólników w przychodach są równe.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK