| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Czy spółka cywilna płaci CIT?

Czy spółka cywilna płaci CIT?

Spółka cywilna nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, a więc nie płaci tego podatku. Jednak w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych znajdziemy przepisy jak osoba prawna, która uczestniczy w spółce cywilnej ma ustalić przychody z tytułu posiadania udziałów w spółce.

Stosownie do przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnikami CIT są osoby prawne, spółki kapitałowe w organizacji oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej.

Spółka cywilna nie jest osobą prawną, ponieważ żaden przepis prawa nie przyznał jej osobowości prawnej. Należy ona do kategorii spółek osobowych, a więc spółek, które nie posiadają osobowości prawnej.

Polecamy: Podatki 2011

Spółka cywilna regulowana jest przepisami kodeksu cywilnego. Przez umowę spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności wniesienie wkładów.

Ponieważ spółka cywilna nie ma osobowości prawnej i nie może we własnym imieniu zaciągać zobowiązań ani nabywać praw, nie ma również własnego majątku. Wkłady wniesione do spółki, jak również majątek nabyty w trakcie prowadzenia działalności tworzą wspólny majątek wspólników stanowiący współwłasność łączną.

W spółce cywilnej podatek dochodowy płacą poszczególni wspólnicy, a nie spółka. Każdy ze wspólników opłaca podatek za siebie stosownie do udziału w zysku spółki cywilnej. Jeżeli wspólnik jest osobą prawną płaci podatek dochodowy od osób prawnych.

Wspólnik - osoba fizyczna jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Może się zdarzyć, że część dochodu spółki cywilnej będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych (gdy wspólnik podlega opodatkowaniu tym podatkiem), a od części jej dochodu będzie płacony podatek dochodowy od osób fizycznych.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje jak wspólnicy powinni ustalić przychody z tytułu posiadania udziałów w spółce niebędącej osobą prawną (a więc również w spółce cywilnej). Wspólnikami spółki cywilnej mogą być zarówno osoby prawne jak i osoby fizyczne (osoba prawna lub osoba fizyczna może posiadać udziały w spółce cywilnej).

Przychody z tytułu udziału w spółce cywilnej wspólnicy spółki cywilnej ustalają stosownie do posiadanych w spółce udziałów. Zasadę taką stosują również do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nieuznanych za koszty uzyskania przychodów, ulg podatkowych, obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Odpowiednio, także strata powstała z działalności prowadzonej w formie spółek osobowych obciąża każdego ze wspólników w stosunku do posiadanych udziałów.

Zauważyć warto, że w przypadku braku ustaleń odnoszących się do wielkości udziałów wspólników w spółce osobowej przyjmuje się, iż udziały wspólników w przychodach są równe.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK