| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Czy podatkowa grupa kapitałowa musi składać sprawozdanie finansowe

Czy podatkowa grupa kapitałowa musi składać sprawozdanie finansowe

Otóż nie ma takiego obowiązku. Brak obowiązku składania sprawozdania finansowego przez podatkową grupę kapitałową dotyczy również przypadków, gdy jej skład pokrywa się ze składem grupy utworzonej dla celów rachunkowych i dominująca spółka tej ostatniej grupy sporządza sprawozdanie skonsolidowane.

Taką interpretację wydał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (dalej „organ podatkowy”) 22 kwietnia 2010 r. (nr IPPB3/423-5/10-4/MS).

Interpretacja została wydana na wniosek podatkowej grupy kapitałowej – podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, w której skład wchodzą dwie spółki.

Spółka reprezentująca podatkową grupę kapitałową złożyła wniosek o interpretację, w którym zwróciła się z pytaniem, czy zawarte w art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654, dalej „ustawa o CIT”) sformułowanie „podatnicy obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego” dotyczy również podatkowej grupy kapitałowej?

Zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o CIT podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz
z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.

Spółka zaprezentowała we wniosku stanowisko, zgodnie z którym sformułowanie zawarte w art. 27 ust. 2 ustawy o CIT „podatnicy obowiązani do sporządzania sprawozdania finansowego” nie dotyczy podatkowej grupy kapitałowej.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Grupa kapitałowa a status podatnika CIT

Spółka wskazała ustawę o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r., Nr 152, poz. 1223, dalej „ustawa o rachunkowości”), jako podstawę uzasadnienia swojego wniosku. Obowiązek sporządzania sprawozdania finansowego bowiem, wynikać może jedynie z w/w ustawy, która nie wymienia podatkowej grupy kapitałowej w tym kontekście.

Spółka wskazała ponadto, iż sprawozdania finansowe sporządzają spółki wchodzące w skład podatkowej grupy kapitałowej, ale utworzenie grupy oznacza dla tych spółek utratę podmiotowości prawno-podatkowej na gruncie ustawy o CIT.

W konsekwencji od momentu utworzenia grupy, nie można ich traktować jako „podatników zobowiązanych do sporządzenia sprawozdania finansowego”, ponieważ nie posiadają one statusu podatników podatku dochodowego od osób prawnych.

„Grupa kapitałowa” w ustawie o rachunkowości nie jest tożsama z pojęciem „podatkowa grupa kapitałowa”, o którym mowa w ustawie o CIT.

Wniosek Spółka wskazywał dodatkowo, że nie można utożsamiać pojęcia grupa kapitałowa, o którym mowa w ustawie o rachunkowości z pojęciem podatkowa grupa kapitałowa, o którym mowa w ustawie o CIT. W konsekwencji skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej nie może być utożsamiane ze sprawozdaniem finansowym podatkowej grupy kapitałowej.

Podsumowanie

Po rozpatrzeniu wniosku organ podatkowy uznał, iż stanowisko spółki jest prawidłowe. Reasumując, organ podatkowy potwierdził, iż podatkowa grupa kapitałowa nie jest podatnikiem „zobowiązanym do sporządzenia sprawozdania finansowego” i dlatego nie musi takiego sprawozdania składać w urzędzie skarbowym.

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Challenger

Organizacja non-profit

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »