| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Kiedy podmioty zagraniczne płacą CIT w Polsce

Kiedy podmioty zagraniczne płacą CIT w Polsce

Zagraniczni przedsiębiorcy mogą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce w formie oddziałów oraz przedstawicielstw, co wynika z zapisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

W ustawie tej znajdziemy definicję „oddziału” i „przedstawicielstwa”.

Polecamy: serwis Koszty

Oddziałem jest wyodrębniona i samodzielna organizacyjnie część działalności gospodarczej wykonywana przez przedsiębiorcę poza siedzibą przedsiębiorcy lub głównym miejscem wykonywania działalności.

Działanie przedstawicielstwa może obejmować natomiast wyłącznie prowadzenie działalności w zakresie reklamy i promocji przedsiębiorcy zagranicznego.

Z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że podmiot zagraniczny to ten posiadający zarząd lub siedzibę poza terytorium Polski.

Podmioty zagraniczne zgodnie z przepisami ustawy o CIT podlegają w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Oznacza to, że podmioty te zapłacą podatek dochodowy od osób prawnych w Polsce tylko od dochodów uzyskanych na jej terytorium (tzw. zasada źródła).

Podmioty zagraniczne zapłacą więc podatek dochodowy z tytułu wykonywanych w Polsce usług, sprzedawanych w Polsce towarów.

Podmioty zagraniczne nie zapłacą w Polsce podatku od dochodów, których źródło znajduje się za granicą (np. z tytułu wykonanej poza terytorium Polski usługi). Podkreślmy, że warunkiem podlegania w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu jest brak na jej terytorium zarówno siedziby, jak i faktycznego zarządu.

Z punktu widzenia objęcia nieograniczonym obowiązkiem podatkowym nie jest konieczne, aby na terytorium Polski znajdowała się siedziba i zarząd podatnika. Wystarczające jest, żeby na terytorium Polski znajdowała się siedziba podatnika lub jego zarząd, a firma płaci w Polsce podatek dochodowy od każdego uzyskanego dochodu, bez względu na miejsce jego uzyskania.

Z definicji siedziby znajdującej się w kodeksie cywilnym wynika, że jeżeli ustawa lub oparty na niej statut nie stanowi inaczej, siedzibą osoby prawnej jest miejscowość, w której ma siedzibę jej organ zarządzający. Wspomnieć należy, że siedziba osoby prawnej podlegającej rejestracji winna być wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego.

W przepisach nie znajdziemy definicji pojęcia „zarząd”. Należy jednak przyjąć, że posiadanie zarządu na terytorium Polski oznacza, że tutaj znajduje się organ zarządzający jednostką.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Podatnicy, którzy nie mają na terytorium Polski siedziby lub zarządu, ale osiągają dochody ze znajdujących się tu źródeł przychodów zasadniczo podlegają tym samym zasadom opodatkowania, które obowiązują podmioty podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Dotyczy to m.in. zasad ustalania dochodów, wysokości podatku, terminów płatności podatku. Różnice w tym zakresie muszą wynikać bezpośrednio z ustawy (np. opodatkowanie przychodu) lub umów międzynarodowych (umów o unikaniu podwójnego opodatkowania).

Omawiając zasady opodatkowania w Polsce podmiotów zagranicznych należy więc pamiętać, że opodatkowanie podmiotów zagranicznych należy oceniać mając na uwadze, czy pomiędzy Polską, a krajem siedziby podmiotu zagranicznego:
- została podpisana umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania,
- nie została podpisana taka umowa.

Podstawa prawna
- art. 3 ust. 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych,
- art. 5 pkt 4, art. 94 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK