| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Rozliczenie straty w ramach działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej

Rozliczenie straty w ramach działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej

Spółka rozpoczęła prowadzenie działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (sse) w 2010 r. Za pierwszy rok działalności Spółka osiągnęła dochód na działalności strefowej oraz dochód na działalności pozastrefowej. Przedsiębiorca ma wątpliwości, czy stratę poniesioną w 2008 r. można rozliczyć z dochodem osiągniętym w 2010 r. Ponadto czy stratę można rozliczyć wyłącznie z dochodem pozastrefowym, czy również z dochodem strefowym?

Temat straty powstałej z działalności gospodarczej prowadzonej przez przedsiębiorców strefowych, od dłuższego czasu jest kością niezgody między przedsiębiorcami a organami podatkowymi.

Powód jest jeden, brak możliwości skorzystania z instrumentu rozliczenia straty poniesionej na działalności opodatkowanej w zakresie działalności strefowej.

Zgodnie z przepisami ustawy o CIT przedsiębiorca uprawniony jest rozliczyć poniesioną w danym roku podatkowym stratę, z dochodem osiąganym w kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że obniżenie dochodu za dany rok nie może przekroczyć 50% straty.

Powstaje w tym miejscu pytanie, czy dochodem od którego przedsiębiorca może odliczyć poniesioną stratę jest również dochód strefowy, osiągnięty z tytułu prowadzenia działalności na terenie strefy na podstawie zezwolenia.

Ustawa o CIT definiuje pojęcie dochodu. Dochód jest przedmiotem opodatkowania.

Polecamy: Co grozi za brak kasy fiskalnej?

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Z ekonomicznego punktu widzenia aby mówić o dochodzie, suma przychodów z działalności gospodarczej musi przekroczyć sumę kosztów ich uzyskania. Należy jednocześnie zaznaczyć, że obliczając podstawę opodatkowania podatnik nie może uwzględnić przychodów zwolnionych spod opodatkowania oraz kosztów uzyskania tych przychodów (art. 7 ust 3 pkt 1 i 3 ustawy o CIT).

Przedsiębiorca który korzysta ze zwolnienia podatkowego z tytułu prowadzenia działalności na terenie sse, dochód uzyskany z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej na terenie strefy na podstawie zezwolenia, winien wyłączyć z podstawy opodatkowania. Elementy odpowiednio kształtujące dochód strefowy (przychody strefowe oraz koszty uzyskania tego przychodu) nie są elementem podstawy opodatkowania. Uwzględniając zasady wykładni językowej oraz systemowej, strata może być zatem rozliczona wyłącznie z dochodem osiągniętym z tytułu działalności opodatkowanej.

Wyłącznie w tym przypadku mamy do czynienia z dochodem, który stanowi przedmiot opodatkowania. Dochód strefowy pozbawiony jest tego przymiotu, ponieważ jest wyłączony z podstawy opodatkowania.

W analizowanym przypadku, otrzymane przez podatnika zwolnienie w będzie rzutowało na rozliczenie straty poniesionej w 2008 r. Podatnik nie będzie mógł poniesionej straty rozliczyć ze wszystkimi dochodami osiąganymi w 2010 r. (w tym z dochodem strefowym).

Dochód z działalności zwolnionej nie będzie mógł być pomniejszony o straty poniesione w ubiegłych latach, przed uzyskaniem zezwolenia, ponieważ nie jest to dochód w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o CIT.

Również nie przewidziano szczególnej regulacji, która umożliwiłaby przedsiębiorcom strefowym rozliczyć stratę z dochodem strefowym. Zatem prowadzenie działalności strefowej niesie pewne niekorzystne konsekwencje.

W sytuacji gdy dochody z działalności opodatkowanej będą niewielkie, może się okazać, że strata poniesiona w 2008 r. nie zostanie w całości odliczona. Zatem niemożliwe będzie pełne skorzystanie z konstrukcji odliczenia straty od dochodu. Z ekonomicznego punktu widzenia jest to konstrukcja niekorzystna.

Reasumując w podanym przykładzie, przedsiębiorca będzie mógł rozliczyć poniesioną stratę w 2010r., jednakże, strata ta będzie obniżać dochód osiągnięty tylko z działalności pozastrefowej.

Anna Kiereś, ekspert podatkowy, Kierownik Zespołu ds. SSE ECDDP Sp. z o.o.

Kornelia Kazior, ekspert podatkowy, Departament Podatków Bezpośrednich ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Narzędzia księgowego

Partner merytoryczny

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Trusiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »